Bár Kásler Miklós humánerőforrás-miniszter hétfőn újságírók előtt azt mondta, ágazata felkészült az Ukrajnából érkező menekültek fogadására, a helyzetnek megfelelő intézkedéseket megteszik, a Népszava információi szerint az egészségügyi intézmények - hétfő estig - semmilyen belső utasítást nem kaptak arról, hogy kinek milyen feladata lehet a menekültek ellátásában - írja a lap.
Egészségügyi szűrővizsgálaton esnek át
Szakemberek szerint eddig többségében egészséges, fiatalabb emberek érkeztek Magyarországra Ukrajnából, komolyabb ellátásra nem volt szüksége senkinek. A határon átlépőknek egészségügyi szűrővizsgálaton is át kell esniük, a gyakorlatban ez főként COVID-gyorstesztet jelent. Ezeket a vizsgálatokat karitatív szervezetek, például a Vöröskereszt, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat végzi - tudta meg a Népszava.
Orvosi ellátásra jogosít az ukrán oklevél
Az ukrán állampolgárok egyébként térítésmentes akut és sürgősségi ellátásra jogosultak Magyarország területén a társadalombiztosítóval szerződött egészségügyi szolgáltatóknál. Ezt a lehetőséget hazai szolgáltatóknál - háziorvosoknál, szakrendelőkben, kórházakban - az útlevelük felmutatásával vehetik igénybe az érintettek. Magyarország és Ukrajna között ugyanis szociális biztonsági tárgyú egyezmény van hatályban.
A Semmelweis Egyetem hétfőn honlapján is jelezte , hogy minden akut, sürgős esetben biztosítja az ukrajnai háború miatt menekülők egészségügyi ellátását. Merkely Béla rektor közölte azt is, ha szükséges, akkor erre többletmunkaerőt is mozgósít.