Mi állhat még a panaszok hátterében? A kérdésre dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa válaszol.
Autoimmun eredetű pajzsmirigybetegségek
A pajzsmirigy-rendellenességek kialakulásának több oka is lehet, ezek egyike az autoimmun eredet. Graves-Basedow kórnak nevezzük a túlműködéssel járó, Hashimoto thyreoditis-nek pedig az alulműködéssel járó autoimmun eredetű pajzsmirigybetegséget.
A túlműködés mellett a betegeknél fogyás következik be, jellemző panasz a hasmenés. Az alulműködés ezzel szemben hízást, székrekedést, puffadást és hasfájást is okozhat, de a betegnél nem ritkák a refluxos panaszok sem. Ezek a tünetek a pajzsmirigy gyógyszer megfelelő dózisban történő szedésével rendszerint rövid időn belül rendeződnek - ha nincs egyéb ok a háttérben. Előfordul azonban, hogy egyes panaszok továbbra sem szűnnek, így a betegek gasztroenterológushoz fordulnak - magyarázza a szakértő.
Mi lehet a háttérben?
Az autoimmun betegségek gyakran társulnak más autoimmun betegségekkel. Ha a betegnél igazolódik a Graves-Basedow kór vagy a Hashimoto betegség diagnózisa, akkor javasolt szűrővizsgálatot végezni az autoimmun eredetű gluténérzékenység (más néven cöliákia) miatt is. "A cöliákiás betegek mintegy 10 százalékának van autoimmun pajzsmirigybetegsége. Az átlag populációhoz képest 4,4-szer nagyobb esélyük van Hashimoto kialakulására és 2,9-szer nagyobb a rizikójuk Graves-Basedow kórra" - ismertette a gasztroenterológus. Két autoimmun betegség tehát gyakran együtt van jelen egyazon betegnél.
A cöliákia vérvizsgálattal és gyomortükrözés elvégzésével diagnosztizálható. Ha az eredmények igazolják, hogy valóban fennáll az autoimmun pajzsmirigybetegség mellett cöliákia is, akkor szigorú gluténmentes diétát kell tartani. Ennek segítségével a hasi panaszok is rendeződni fognak.