"A helyzet kínos a váróban toporgó szülőknek, rossz a gyereknek, akit így - jobb híján - feleslegesen visznek betegekkel teli rendelőbe, és kellemetlen a házi gyerekorvosoknak is, akiknek sokszor komoly erkölcsi dilemmát okoz: állítsák-e ki az igazolást olyan esetekben, amikor egyértelmű, hogy nem beteg a gyerek" - írta meg a Népszava . Egy, a lapnak korábban nyilatkozó gyerekorvos saját bevallása szerint a rendelési ideje 60-70 százalékát igazolások kiállításával tölti, nem ritkán úgy, hogy magát a gyermeket nem is látja, mert csupán a szülő jelenik meg vagy telefonál be a rendelőbe.
Bár a házi gyermekorvosok csak betegségre adhatnak ki igazolást, a szülőt azonban nem bírálhatják felül, amennyiben ő azt állítja, hogy a gyermeke rosszul volt. E tekintetben tehát az orvosok szerepe sokszor csak formális. Csakhogy Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke szerint egyre kevesebb a házi gyermekorvos Magyarországon, és előfordul, hogy egy 3 órás rendelés alatt 60-80 beteget is el kell látniuk. Érthető tehát, ha az időt inkább valódi gyógyításra szeretnék fordítani, nem pedig hamis igazolások kiállítására.
Póta György elmondta, az lenne az ideális, ha a szülők mind az óvodákban, mind az iskolákban legalább évi 15 napot leigazolhatnának. Így nem kellene feleslegesen a gyermekorvosi ellátást terhelni sem egy enyhe, otthon is biztonságosan kezelhető náthával vagy hasmenéssel, sem akkor, ha a gyermek egyéb elfoglaltsága miatt lenne szükség igazolásra.
"Az Emberi Erőforrások Minisztériuma évek óta hárítja a kérdést, mondván: nincs jogszabály a szülői igazolásokról, erről minden intézmény maga rendelkezik a házirendjében, amelyet viszont valószínűleg a legtöbb helyen kényelemből nem változtatnak meg" - olvasható a Népszava cikkében. A Házi Gyermekorvosok Egyesülete arra biztatja a szülőket : szólaljanak fel iskolájukban, óvodájukban, illetve támogassák a kezdeményezést, hogy enyhe lefolyású betegségekkel ne kelljen mindenképpen orvosi vizsgálatra menni, majd a panaszmentes gyermeket pusztán az igazolás miatt visszavinni a rendelőbe, esetleg egy nyelvvizsgán, sportversenyen vagy síelésen való részvételt teljesen jogellenesen ezzel igazoltatni.