A joghurtban és sajtféleségekben megtalálható Lactobacillus acidophilus egy genetikailag módosított variánsa sikeres lehet a Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás (összefoglaló néven: gyulladásos bélbetegségek) kezelésében - olvasható a Proceedings of the National Academy of Sciences január 31-i összefoglalójában.
A Northwestern Egyetem kutatói egy gént töröltek ki a Lactobacillus acidophilus genetikai állományából, és az étellel bejuttatott baktériumok kísérletes körülmények között egereknél vastagbélgyulladás-csökkentőnek bizonyultak, a gyulladásos aktivitás a kezelést követő 13. napon mintegy 95 százalékkal csökkent.
Mansour Mohamadzadeh professzor és Dr. Robert H. Lurie eredményei új utakat nyithatnak meg az autoimmun betegségek (amikor a szervezet immunrendszere a saját szöveteket pusztítja) kezelésében. Ráadásul a béldaganatok kezelésében is áttörést okozhat, ugyanis a rákos folyamatot gyakran a nem szabályozott gyulladásos reakció indíthatja be.
A gyulladásos bélbetegségek, vagyis a Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás idült, gyakran visszatérő gyulladásos szöveti reakciót jelentenek, melyek gátolják a bélrendszer normális működését. A típusos tünetek fogyásból, hasmenésből, hasi fájdalomból, görcsökből, és gyomor-bélrendszeri vérzésből állnak. A csak az Egyesült Államokban 1 millió egyént érintő elváltozásra jelenleg nincs igazán hatásos szer, ezért a kiújulás igen gyakori.
A genetikailag módosított baktériumok csillapítják a túlműködő immunsejteket azáltal, hogy a dendritikus sejteknek nevezett immunelemeket mozgósítják. A dendritikus sejtek ezután a szabályozó T-sejteket aktiválják, akik visszaállítják a gyulladásos folyamat egyensúlyi állapotát.
A munkacsoport jelenleg a speciális baktérium daganatra gyakorolt hatását vizsgálja.