A felnőtteket is beoltanák bárányhimlő ellen
Póta György, az egyesület elnöke szombaton, az M1 aktuális csatornának nyilatkozva elmondta, a bárányhimlő évente 35-40 ezer embert fertőz meg, akik közül 200-400-an szorulnak kórházi kezelésre, 100-150-en pedig akár maradandó egészségkárosodást is szenvednek.
A mumpsz és a kanyaró elleni védőoltáshoz hasonlóan a bárányhimlő elleni oltás kötelezővé tételét javasolta 2017 januárjában a Házi Gyermekorvosok Egyesülete. Tavaly ugyanis több mint 36 ezer bárányhimlős megbetegedést jelentettek országosan. Emiatt korábban Hódmezővásárhelyen bevezették a kötelező védőoltást bárányhimlő ellen, amit ezer gyereknek be is adtak.
Kiemelte, hogy a megelőzés egyetlen lehetősége a két oltásból álló oltássorozat, amely – a betegségen áteséshez hasonlóan – életre szóló védettséget ad. Póta György szerint az oltásokat 15 hónapos korban, a többi kötelező oltással egy időben célszerű beadni, de a betegséget eddig el nem kapott felnőtteknek is ajánlott kérniük.
A Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke szólt továbbá arról is, hogy a közelmúltban nagyobb nyilvánosságot kapott száj-végtag vírus évek óta ismert , és nem indokol semmilyen megelőző intézkedést.
A bárányhimlő (varicella) fertőző, cseppfertőzéssel terjedő, piros, viszkető, hólyagos pattanásokat és lázat okozó, vírusos megbetegedés. Rendkívül fertőző volta miatt szinte mindenki már gyermekként találkozik vele. A bárányhimlőn átesettek általában egy életre védetté válnak. Lehetséges azonban második fertőzés is, ha az első netán nagyon korán vagy csak nagyon enyhe formában zajlott le. A gerincvelő mellső szarvából kilépő idegek idegvégződéseinél megbújó vírusok évekkel később is okozhatnak betegséget felnőttkori övsömör formájában. A bárányhimlőről és kezeléséről itt olvashat részletesebben.