Egy nemrég végzett kutatás eredményin tovább haladva nemsokára végre fény derülhet arra, miért hatékonyabb a zsírégetés a nap bizonyos szakaszaiban.
A UC Irvine kutatói felfedezték, hogy a cirkadián ritmus - a belső óra - a felelős a zsírmetabolizmus szabályozásáért. Ennek tudatában hamarosan az elhízás és cukorbetegség elleni gyógyszerek egészen új generációja jelenhet meg a piacon.
Paolo Sassone-Corsi és kollegái szerint a PER2 nevű fehérje rendszeres időközönként ki és bekapcsolja a PPAR gamma fehérje metabolikus képességeit.
"A leginkább meglepő tényező, hogy a PER2 csak egy bizonyos aminosavra hat a PPAR gamma molekula felszínén - nyilatkozta Dr. Sassone-Corsi - Ez a fajta specifikusság nagyon ritka a sejtbiológiában, de ebben az esetben szerencsés, hiszen így képesek leszünk olyan gyógyszereket kifejleszteni, amelyek szintén csak egy területre hatnak."
A 24 órás cirkadián ritmus szabályozza a biológiai és fiziológiai folyamatokat nem csak az emberek, de szinte minden más organizmus szervezetében is. A belső óra zavarai komolyan befolyásolhatják az ember egészségét, és olyan betegségek kialakulásához vezethetnek, mint az elhízás, a cukorbetegség, az álmatlanság, a szív- és érrendszeri betegségek, illetve a rák.
A kutatás részletes leírása a Cell Metabolism című szaklapban olvasható.