Belső óránkat sporttal állíthatjuk át

A sport megváltoztathatja az emberi test biológiai óráját. A változás a sportolás időpontjától függ - állapította meg egy kutatás.

A cirkadián ritmus, vagyis a napi biológiai óra egy 24 órás ciklus, amely számos fiziológiai folyamatot szabályoz - például az alvás és a táplálkozás ritmusát. Ezt a belső órát több tényező is befolyásolja, például a fény és az időjelzések. A The Journal of Physiology című szaklapban megjelent tanulmány szerint pedig a sportolás is hatással van rá: ez ugyanis csökkenti a jetlag , az éjszakai műszak és más, a test belső biológiai óráját megzavaró hatásokat.

Cirkadián ritmusunkat így tehetjük rendbe Ha valami miatt az alvás-ébrenlét ritmus kizökken, akkor ennek nagyon sok kellemetlen következménye lehet: álmatlanság, hízás, bizonyos betegségek. Éppen ezért érdemes tudatosan kialakítani bizonyos szokásokat, és konzekvensen ragaszkodni is hozzájuk. Kattintson a részletekért!

A sportolás így befolyásolja a belső óránkat

A sportolásról eddig is ismert volt, hogy befolyásolja a cirkadián ritmust, de hatásait most vizsgálták csak meg részletesebben. A tanulmány szerint a reggel 7 órakor és a délután 1 és 4 óra között végzett sport előbbre állítja a biológiai órát, az este 7 és 10 óra között végzett testmozgás pedig késlelteti - ismertette a kutatási eredményeket az EurekAlert tudományos hírportál.

A sport megváltoztathatja az emberi test biológia óráját (Fotó: 123rf)
A sport megváltoztathatja az emberi test biológia óráját (Fotó: 123rf)

A hajnali 1 és 4 óra között, illetve a délelőtt 10 órakor végzett sportnak azonban kevés hatása volt a biológiai órára. A Kaliforniai Egyetem, a San Diegó-i Egyetem és az Arizonai Egyetem kutatói 101 résztvevő biológiai óráját követték figyelemmel sportolás után, 5 és fél napon keresztül.

A résztvevők alapjáratú biológiai óráját 90 percenként vett vizeletminták alapján határozták meg. Ebből megállapították, mikor emelkedik a(z álmosságban, elalvásban is meghatározó) melatoninszint , illetve mikor éri el csúcspontját. Ezután a résztvevőknek közepes intenzitással kellett futópadon futniuk naponta egy órán keresztül, három egymást követő napon át, mindennap ugyanabban az időpontban. A nap 8 különböző időpontjában végzett edzést vizsgáltak a tudósok. A harmadik edzés után pedig újra meghatározták a biológiai óra állását.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A tudósok szerint további kutatásokra van szükség, melyek során a fény és a melatonin változásait is be kell iktatni tényezőként a vizsgálatoknál, valamint meg kell határozni azt is, hogy milyen hatása lehet a sportolás intenzitásának és időtartamának.

Forrás: EurekAlert

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.