Testünk jelez, a tüneteket pedig magunk is meg tudjuk figyelni. Nem mindig tudjuk azonban, mikor kell orvoshoz fordulni, és mikor tekinthető viszonylag ártatlannak valamely általunk is tapasztalt tünet. A kézzsibbadásról is érdemes tudni, mi állhat mögötte - a szorongástól a koponyaűri betegségekig.
1. Szorongás: A kéz zsibbadása gyakran társul ehhez a pszichés állapothoz. Ebben az esetben jellemzően mindkét kéz (esetleg láb) bizsereg a kesztyű és a zokni takarta területek mentén, a bizsergés viszont csak ritkán terjed feljebb. A szorongás egyéb tünetei is árulkodóak lehetnek: gombóc a torokban, légszomj, hányinger. Ezek mindegyike elmúlik, amint megnyugodtunk.
2. Koponyaűri betegség: Hirtelen fellépő zsibbadást tapasztal? Gyenge a karja, esetleg le is bénul? Azonnali orvosi segítségre van szükség, mert felmerül a koponyaűri betegségek gyanúja.
3. Idegi probléma: Ha csak egyik karja zsibbad rendszeresen, és ez is többnyire éjszaka vagy hajnalban jelentkezik erőteljesebben, amikor a párnája vagy feje alá gyűri karját, valószívű, hogy a kari ideget és eret leszorítja egy csont. Érsebészeti kivizsgálás lehet indokolt.
4. Infarktus: Az erős mellkasi fájdalom mellett ha zsibbad a bal kar, akkor a koszorúérgörcs és a szívinfarktus gyanúja merül fel. a nyugalomban fél óránál tovább tartó szorító fájdalom fenyegető jel, azonnal hívjunk orvosi segítséget!
Forrás: dr. Kullmann Tamás: Betegségek tünetei - Mikor forduljunk orvoshoz? (Springmed, 2006)