Mélyen hallgatunk róluk, és ahelyett, hogy panaszainkkal orvoshoz fordulnánk, várunk, hogy betegségünk magától gyógyuljon. Ez a struccpolitika azonban a lehető legrosszabb, amit tehetünk - nemtörődömségünkkel ugyanis komolyan veszélyeztethetjük az egészségünket.
Aranyér
Az aranyér ma már népbetegségnek számít: statisztikák szerint 50 éves korukig a felnőtt lakosság felének volt már aranyér miatt kialakuló végbél körüli viszketése, fájdalma vagy vérzése. Az érintettek azonban a végbéltájékkal kapcsolatos tüneteik miatt kellemetlenül érzik magukat, ennek eredményeként pedig gyakran csak a régóta elhúzódó panaszokkal fordulnak orvoshoz. Az aranyér azonban nemcsak fájdalmas és kellemetlen probléma - kezelés nélkül a kialakuló gyulladás és vérrögök komolyabb szövődményeket is okozhatnak.
Inkontinencia
Inkontinencia alatt vizelet- és széklet-visszatartási képtelenséget értünk, általában azonban az akaratlan vizeletvesztést szoktuk így nevezni. Vizelet-inkontinenciáról tehát akkor beszélünk, ha akaratunktól függetlenül vizelet ürül a húgyhólyagból: mindegy, hogy csupán néhány cseppről vagy nagyobb mennyiségről van szó. Nem is gondolnánk, de az inkontinencia olyan gyakori, mint a szénanátha. Népbetegségnek számít, mégis tabusítva van. Férfiak és nőket egyaránt érintheti és gyakorlatilag minden életkorban megjelenhet valamilyen mértékben. Az inkontinencia sok esetben gyógyítható, ez azonban attól is függ, hogy mi okozta a panaszokat.
Potenciazavar
Felmérések szerint a világon minden második, negyven évnél idősebb férfi küzd merevedési problémákkal , vagyis százmilliókat érint a szexuális együttlét élvezetét, minőségét jelentősen csökkentő funkciózavar. A merevedési problémák mögött pszichés és szervi okok is állhatnak, de az is gyakori, hogy a szervi ok miatt fellépő merevedési zavarnak van pszichés hatása. Bármennyire kényelmetlenül is érinti a férfiakat a probléma, a potenciazavar mindenképpen szakszerű segítséget kíván, mert akár olyan komoly állapotoknak is lehet az első tünete, mint a cukorbetegség vagy a különböző szív- és érrendszeri betegségek.
Hüvelyszárazság
Vulvovaginális atrófiával, azaz hüvelyszárazsággal majdnem minden nő találkozik életében legalább egyszer. A legtöbben mégis kínosnak érzik a témát és segítségkérés helyett elviselik, vagy házilag próbálják meg orvosolni a kellemetlen tüneteket - holott ma már létezik megoldást jelentő terápia a problémára.
A hüvely váladéktermelése egyébként a nők élete során, valamint a menstruációs ciklus idején folyamatosan változik. Gyakorlatilag bármi, ami miatt kevesebb ösztrogén termelődik a szervezetükben, hüvelyszárazságot okozhat. És mivel az ösztrogénszint-csökkenés a változókor elkerülhetetlen velejárója, a menopauzán áteső nők csaknem felének kell szembenéznie e kellemetlenséggel.
A hüvely szárazsága következtében az együttlétek fájdalmassá válnak, mivel a hüvely nyálkahártyája ilyenkor folyamatosan váladékot termel, illetve berepedezik. A váladék összetétele ráadásul kedvez a különféle baktériumfajok elszaporodásának is, ami idővel egy állandósult gyulladásos állapotot eredményez. Erre a gyulladásos állapotra valamint a hüvelyszárazságra azonban létezik megoldás. Az úgynevezett lézeres hüvelyszárazság kezelés során megerősítik a hüvelyhám alatt található kötőszövetet, ezáltal megszűnik a hüvely folyamatosan gyulladt állapota illetve a hüvely berepedezettsége. Már az első kezelést követően csökken, illetve teljesen el is múlik az együttlétek alatt korábban érzett fájdalom.
Irritábilis bél szindróma
Az irritábilis bél szindróma (IBS) a gyomor-bélrendszer funkcionális rendellenessége, amelyet hasi fájdalom, diszkomfort-érzés, székletürítési zavar (hasmenés, székrekedés vagy a kettő váltakozása) és hasi feszülés jellemez. Ma már az IBS is népbetegségnek számít: a hazai lakosság mintegy 15-20%-a, azaz 1,5-2 millió ember szenved a tünetegyüttesétől. Mégis, mindössze a betegek negyede fordul panaszaival orvoshoz. Az IBS kezelése komplex folyamat, mely során nemcsak a tünetek okának feltárásával, kezelésével kell foglalkozni, hanem a kiváltó okok csökkentése, megszüntetése és a lelki támogatás is igen komoly feladat. Otthoni praktikákkal tehát nem érdemes próbálkozni.
Nemi betegségek
A szexuális úton terjedő betegségek stigmatizálják az érintetteket. Még ma is sokan gondolják úgy, hogy csak az kaphat el nemi úton terjedő fertőzést, akinek "feslett erkölcsi értékrendje van és mindenkivel összefekszik" - ez azonban egyáltalán nincs így, gyakorlatilag akárki lehet nemi beteg. A kezeletlen fertőzések pedig nemcsak a szexuális életünket keseríthetik meg, de egyes kórok szövődményei akár meddőséget is okozhatnak.