A bélrendszeri betegségek kezelése során alkalmazott "bélsár-átültetés" segít visszaállítani a bélflóra sokszínűségét, és kezelni a fertőzést - hangzott el az Amerikai Gasztroenterológus Kollégium éves találkozóján Washingtonban.
Dr. Mark Mellow és az Oklahomai Baptista Egészségügyi Központ munkatársai egy olyan módszerrel kísérleteztek, melynek során egy donorból vastagbéltükrözés alkalmával székletmintát vettek, ezt fiziológiás sóoldatban hígították, majd egy újabb tükrözés során azt egy másik egyén vastagbelébe juttatták vissza. Az eljárás alapötletét az adta, hogy az egészséges bélflóra bejuttatása rendezné a beteg bélproblémáit - hasonló elven működnek a probiotikumnak nevezett étrendi kiegészítők is.
Az eredmények igen biztatóak: például a beavatkozás segítségével sikerült visszaszorítani a Clostridium difficile nevű baktérium szaporodását, mely kórokozó egy életveszélyes, hasmenéssel, hányással és hasi fájdalommal járó állapotot idéz elő. A többszörös antibiotikumos kezelésen átesett betegeknél elszaporodik a baktérium, amit az elmélet szerint az új módszerrel azonban lehetne kezelni. Dr. Mellow és munkatársainak vizsgálata során a korábban antibiotikumos kezelésre nem reagáló betegek 98 százalékánál megoldotta a gondot a normál bélflóra visszaállítása, ráadásul a pozitív hatások viszonylag gyorsan megmutatkoznak.
Ugyanakkor ausztrál kutatók a módszer kedvező hatásairól számoltak be a gyulladásos bélbetegség egyik formája, a fekélyes vastagbélgyulladás (colitis ulcerosa) esetén. A tünetek - hasonlóan Mellowék kísérleteihez - napokon vagy heteken belül csillapodtak.