Bokatöréstől a szemészetig: utazás a vizitdíj körül

A vizitdíj 300 forint. Ez az egyetlen információ, amelyet a betegek többsége a térítés bevezetése óta valószínűleg tud.

Sokak számára azonban nem tisztázott, hogy milyen esetben kell emelt összegű térítést fizetni, kik a mentesülők. Az is kérdéses lehet, hogy hányszor kell leróni a vizitdíjat, ha valaki egy nap alatt több szakrendelőt is felkeres.

Amikor kell és amikor nem

Nem kell fizetniük vizitdíjat a 18 éven aluliaknak, a kismamáknak, a hajléktalanoknak és a sürgősségi ellátásban részesülőknek.

Azt, hogy mi nevezhető sürgős esetnek, kizárólag az orvos dönti el. Felmerül a kérdés, hogy egy nyílt bokatörés például az-e.

Több gyógyító is úgy értelmezte a jogszabályt az InfoRádióban, hogy az életmentő beavatkozások vizitdíjmentesek, tehát az említett példa esetében ezen értelmezés mentén kellene fizetni vizitdíjat.

Nem kerül viszont pénzbe a védőoltás, katasztrófa-egészségügyi és a járványügyi érdekből végzett szűrővizsgálat. Az utóbb említett esetnél fontos megjegyezni, hogy csak az ÁNTSZ döntésén alapuló kötelező szűrés ingyenes, minden más szűrővizsgálat díja 300 forint.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Betegségtől függ

A daganatos betegek, a vesebetegek, a véralvadással kapcsolatos betegségben szenvedők, a cukorbetegek, valamint a skizofrén betegek akkor mentesülnek a vizitdíj kifizetése alól, ha ezt a betegségüket kezeltetik.

Ha a betegség nem kapcsolódik az alapbetegséghez, akkor a páciensnek le kell róni a térítést.

Ha például egy cukorbeteg szemészeti kezelésre vár, akkor neki fizetnie kell, hiszen a látásromlás nem a cukorbetegség miatt alakult ki, de ha ugyanezen páciens azért megy orvoshoz, mert új gyógyszerre állítják be, akkor ez neki egy forintjába sem kerül.

A mentesség az emelt összegű vizitdíjra nem vonatkozik.

Amikor többet kell fizetni

600 forintot kell előkészíteni, ha valaki nem a saját háziorvosához megy, vagy beutaló nélkül keresi fel a járóbeteg-szakellátást.

1000 forintot kell leróni akkor, ha az orvost sürgős esethez hívták, de kiderül, hogy a sürgősség indokolatlan volt.

Ha a beteg beutaló nélkül megy kórházba, és él a szabad orvosválasztás lehetőségével, akkor az ellátás összegének 30 százalékát, de legfeljebb 100 000 forintot kell fizetnie.

A beteg javára kell dönteni

Fontos tudni, hogy ha valaki egy nap 3-4 szakrendelést is felkeres, akkor csak egyszer kell kifizetnie a 300 forintot.

Bizonytalanságot okozhat az orvosok körében, ha például egy pszichiátriai beteg nem tud, vagy nem akar fizetni.

Az egészségügyi tárca javaslata erre a helyzetre azt az iránymutatást adja, hogy a betegnek mindenféleképpen jár a vizsgálat vagy kezelés, de mindezt jegyzőkönyvezni kell. A vitás esetekben pedig mindig a beteg javára kell dönteni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra