Bőrünk állapota szervezetünk egészségéről is árulkodik: a különböző bőrelváltozások akár komolyabb egészségügyi problémára is utalhatnak vagy kísérhetnek bizonyos szervi betegségeket is. Azt is fontos kiemelni, hogy a különféle rosszindulatú daganatok kialakulását is gyakran előzi meg a bőr vagy a nyálkahártya elváltozása. Ha pedig daganatról van szó, nem szabad elfeledkezni a melanomáról , amely ma már szinte 100 százalékban gyógyítható lenne, ha az érintettek időben orvoshoz fordulnának, vagy ha az emberek rendszeresen járnának szűrésre.
A leggyakoribb bőrproblémák és kezelésük
Ekcéma
Az ekcéma a bőr krónikus gyulladásával jár együtt, mikor a bőr bizonyos területeken kipirosodik, pikkelyesen hámlani kezd, kiszárad, és ez nagyon gyakran igen erőteljes viszketéssel jár együtt. Beszélhetünk úgynevezett atópiás, vagyis genetikailag hajlamos személyeknél kialakuló ekcémáról és a kontakt, vagyis valamilyen allergénnel történő érintkezés hatására kialakuló ekcémáról is. Fontos tudni, hogy az ekcéma egyszeri kezeléssel nem gyógyítható, terápiája összetett, a tartós gondozás, az orvos és a beteg jó együttműködése nélkülözhetetlen az eredményes kezeléshez.
Akné
Aknék akkor keletkeznek, ha a bőr faggyúmirigyei, amelyeknek közös csatornájuk van az apró szőrtüszőkkel, túl sok zsiradékot termelnek. Ez eltömíti a pórusokat, és baktériumok jutnak bele, ami gyulladáshoz vezethet. Az aknék kialakulásához vezethet egyébként a nem megfelelő táplálkozás, a gyulladást okozó ételek fogyasztása és a felborult hormonegyensúly is. És bár az akné nem feltétlenül számít súlyos megbetegedésnek, az érintetteknek mégis sok kellemetlenséget és érzelmi stresszt okozhat, továbbá a bőr hegesedését eredményezheti.
Éppen ezért a pattanásos bőr kitisztítása és a gyulladáscsökkentés után sok esetben az aknés hegeket is kezelni kell - ebben tudnak segítséget nyújtani például az esztétikai kezelések. Az úgynevezett mélyhámlasztás során például eltávolítják a bőr felső egy vagy több hámrétegét, ezzel mesterségesen előidézett regenerációra serkentve az alsóbb bőrréteget, beindítva a hámsejtképződést, illetve a bőr rugalmasságáért felelős kollagén- és elasztintermelődést. A kúra végeztével a mélyedések látványosan csökkennek, a bőr felszíne és pigmentációja sokkal egyenletesebb lesz.
Pikkelysömör
A pikkelysömör nagyon elterjedt, krónikus lefolyású, immunológiai gyulladás által kiváltott bőrbetegség, amely rendkívül kellemetlen tünetekkel jár. A pikkelysömörnek számos, jól elkülöníthető típusát különböztetjük meg, amelyek nemcsak megjelenési formájukban különböznek, hanem eltérő kezelést is igényelnek. A betegség hatására a bőrön foltszerű fokozott elszarusodást mutató elváltozások jelennek meg az elszarusodó sejteket termelő hámsejtek gyorsabb osztódása következtében. Ezek a foltok aztán összefüggő, nagyobb kiterjedésű bőrelváltozásokká folyhatnak össze. Azt azonban fontos hangsúlyozni, hogy a betegség nem fertőző és a beteg környezetére egyáltalán nem veszélyes.
A pikkelysömör kialakulásának oka ma még ismeretlen, de bizonyos, hogy több együttes tényező szükséges hozzá, úgy mint a genetikai hajlam és a különböző kiváltó, provokáló faktorok. A pikkelysömör nem gyógyítható, de megfelelő gyógyszerekkel a tünetek hatékonyan korlátok közt tarthatóak. Enyhébb esetekben a bőrgyógyász általában helyi kezelést javasol, mikor is a plakkokon látható pikkelyeket hámlasztókkal távolítják el. Súlyosabb, nagyon kiterjedt esetekben a helyi kezelés mellett belső, gyógyszeres terápiára is szükség lehet.
Pigmentfoltok, májfoltok
A zavaró pigmentfoltok, májfoltok megjelenését a napfény provokálja, melynek hatására a bőrben lévő pigmenttermelő sejtekben megnő a melaninpigment-termelés, így a bőr sötétebb színűvé válik. Mivel a foltok a napsütés következményei, általában a testnek azon részein jelennek meg, amelyeket gyakran ér nap, így például az arcon, a kézen és a karon. Fontos azt is kiemelni, hogy a májfoltok mögött általában hormonális okok, vagy egyéb külső-belső provokáló tényezők is húzódhatnak. Egyes esetekben pedig betegséget is jelezhet a foltosodás: a bélpolipok egyik fajtája például az orron és az ajkakon idéz elő jellegzetes pigmentfoltokat, míg például a Cushing-kórhoz és a Basedow-kórhoz is kapcsolódhat a bőr pigmentálódása.
Bár a legtöbb esetben szerencsére nem jelent semmi kórosat a bőr foltosodása, esztétikailag még zavaró lehet az érintett számára. A modern bőrgyógyászati kezeléseknek hála azonban ma már fájdalommentesen megszabadulhatunk tőlük: az IPL és a lézeres kezelések hatására például a pigmentált hámsejtek megégnek és lelökődnek, míg a többi bőrsejtet érintetlenül hagyja a kezelés.
Rosacea
A rosacea nagyon gyakori jelenség, amikor az orron, az orcákon, az állon és a szemek körül a bőr kivörösödik, égő érzés kíséretében gyulladt lesz, később pedig értágulatok, gyulladt, gennyet tartalmazó csomók keletkeznek a faggyúmirigyek környékén, az arcon, a nyakon. Bár a rosacea oka ismeretlen, megjelenésével bizonyos betegségek, állapotok is összefüggésbe hozhatóak. Ilyenek például a gyomor-bélrendszer betegségei, a hormonális tényezők, úgymint a petefészek betegségei, vagy a változókor hormonális folyamatai. De magasvérnyomás-betegségben is gyakran előfordul. A rosacea kíméletes, szövődménymentes és végleges eltüntetése minden esetben bőrgyógyászati feladat, amelyet bőrre kenhető, vagy szájon át szedhető gyógyszerek segítségével lehet megvalósítani.