Bár hat órán belül kötelesek lettek volna elszállítani betegüket az AMS Mentőszolgálat munkatársai, erre 11 órán belül került csak sor, ráadásul a betegszállítók útközben még megálltak hamburgerezni és cigarettát venni.
Az idős nő életébe is kerülhetett volna a rossz bánásmód
Az ügyről Sebestyén Zsóka számolt be a hvg.hu munkatársainak. 73 éves édesanyja daganatos megbetegedésben szenved, valamint mélyvénás trombózisa miatt a Szent János Kórház belgyógyászati osztályán kezelték. Innen kellett átszállítani múlt pénteken a lakóhelye szerint illetékes Jahn Ferenc Dél-pesti Kórházba az AMS Mentőszolgálat bevonásával. Orvosa a családot pénteken többször is úgy tájékoztatta, hogy a két intézmény közt a szállítás délután, legkésőbb kora este lesz.
Az AMS Mentőszolgálat betegszállítói ehhez képest éjjel 1 óra után jelentek meg, ráadásul a trombózisveszély miatt csak fekve szállítható asszonynak nem akartak segíteni beszállni a járműbe annak ellenére, hogy elmondása szerint jártányi ereje sem volt. Lánya szerint azt a választ kapta, hogy "ne szórakozzon, tudja, hogy hány óra van?!" Mikor erre megpróbálta beküzdeni magát az autóba, a család által tett panasz szerint meg is lökték, mire "mellkasának bal fele az ülésnek csapódott".
A nagyjából 30 perces utat lánya szerint közel két óra alatt tették meg az AMS kollégái, mert megálltak először hamburgerezni, majd amikor kiderült, hogy egyiküknek elfogyott a cigarettája, egy dohányboltnál is megszakították a betegszállítást. A Jahn Ferenc Kórházban aztán két belgyógyászati osztály sem tudta fogadni az addigra átfagyott idős asszonyt, akit a betegszállítók egyszerűen otthagytak egy tolószékben a folyosón. Az eset kapcsán a család panaszt tett az érintett cégnél, illetve az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyi ellátórendszer működtetéséért felelős helyettes államtitkáránál is.
Később orvosokkal és mentősökkel is egyeztettek az ügyben, akik szerint csak a szerencsén múlt, hogy a mentőbe való beszállításától, majd az ülve szállítástól a vérrögök nem váltak le és kerültek a véráramba, ami akár tüdőembóliát, halált is okozhatott volna az idős hölgynél.
A mentőszolgálat válasza
Az AMS Mentőszolgálat közleményben válaszolt a lapnak a történtek kapcsán. A késést Agócs Gábor ügyvezető igazgató azzal magyarázta, hogy Budapesten "a pénteki napok extrán túlterheltnek számítanak, amikor is a rendelkezésre álló kapacitások nem elegendőek a megnövekedett szállítások időben történő elvégzésére, ezért előfordulhatnak csúszások". Szerinte azonban nem a csúszással volt gond, hanem azzal, hogy nem értesítették időben a késésről a beteget vagy a szállítást megrendelő orvost.
A cégvezető elismerte, "hogy valóban nem megfelelő testhelyzetben szállították a beteget", ez a betegkísérő meghallgatásából kiderült számukra. "Ezért a szakmai vétségért írásos figyelmeztetésben részesítjük" - közölte a cég. Szerinte azonban nem igaz a család állítása a kétórás menetidőről, mert a menetidő csupán ennek a fele, egy óra volt. Agócs szerint a GPS adataik alapján összesen 6 percet vett igénybe a hamburger és a cigaretta vásárlása, a sűrű éjszakai beosztás miatt ezt nem tekintik vétségnek. Az alkalmazottak azt is tagadták, hogy az asszonyt beszállásra szólították fel, illetve meglökték volna, mikor ez nem sikerült neki. Szemtanúk híján ezt utólag nem tudják kivizsgálni, de ha valóban ez történt, úgy a kollégái nevében is elnézést kért a betegtől a bánásmód miatt.
Válaszában a cégvezető a betegszállítás körüli áldatlan állapotokra is felhívta a figyelmet. Mint írta, "a mai magyar betegszállítási kassza közel 12 éve változatlan, 6 milliárd forint, miközben a betegszállítások száma nőtt, az üzemanyag ára nőtt, a gépkocsik ára nőtt, a járulékok, fizetések nőttek".