Számos érdekesség és kijózanító adat szűrhető le portálunk nagyszabású egészségfelméréséből, melyet 2010 tavaszán olvasóink körében végeztünk, illetve a Szonda Ipsosnak az ehhez kapcsolódó párhuzamos, reprezentatív felméréséből.
Ezúttal azokat a részeredményeket mutatjuk meg, melyek arról árulkodnak, vajon a magyarok hányszor keresik fel háziorvosukat, és járnak-e rendszeresen szűrővizsgálatokra. Az alábbiakból kiderül, hogy a megelőzés és a tudatos egészségmegőrzés tekintetében nagy szükség lenne a szemléletváltásra.
100-ból 11-en sosem mennek orvoshoz
Gyakrabban érzik szükségét az orvosi vizitnek az idősebbek, a krónikus betegségben (szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, asztma stb.), szenvedők, és ők azok, akik a szűrővizsgálatokra (pl. rákszűrés, tüdőszűrés, fogászati szűrés, laborvizsgálatok) is gyakrabban járnak.
A HáziPatika.com online kérdőívét több fiatal töltötte ki, így nem meglepő, hogy az itt született válaszok (ugyanazon kérdőívre) arról árulkodnak, hogy olvasóink az országos átlaghoz képest ritkábban fordulnak háziorvoshoz. Ha a számadatokra támaszkodunk, akkor elmondható, hogy az online kérdőívünket kitöltők 56 százaléka csak akkor keresi fel háziorvosát, ha nagyobb problémája van, a válaszadók ötöde pedig akár kisebb probléma esetén is elmegy orvoshoz.
Miért lenne fontos a megelőzés?
Egészségtudatos gondolkozással, egészséges életmóddal és a szűréseken időben való megjelenéssel fokozatosan elérhetnénk, hogy emelkedjen az egészségesen és teljesen munkaképesen eltöltött életéveink száma, és ne a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a daganatos betegségek számítsanak vezető haláloknak hazánkban. Ezek a betegségek ugyanis korai felismerés esetén többnyire megelőzhetőek lennének, ehhez azonban akkor is fel kellene keresni orvosunkat évente egyszer, ha úgy érezzük, semmilyen panaszunk sincs...