Visszaszorulóban van Németországban a több hete tartó, súlyos hasmenésjárvány. A Robert Koch országos járványügyi intézet hétfőn közölte, hogy az elmúlt három napban a korábbiaknál jóval kevesebb új megbetegedés történt. Ez megerősíti azokat a rendkívül óvatos előrejelzéseket, amelyek szerint a járvány a végéhez közeledik.
A bejelentés szerint a halálos áldozatok száma mindennek ellenére 35-re emelkedett Németországban. Nem kizárt az sem, hogy ez a szám az elkövetkező napokban még tovább növekszik, hiszen csaknem 800-an vannak életveszélyben vagy válságos állapotban. Ezek a betegek a legsúlyosabb tünetekkel, az úgynevezett hemolitikus urémiás szindrómával (HUS), azaz vérszegénységgel, valamint veseelégtelenséggel küzdenek. Sok esetben mindez központi idegrendszeri zavarokkal párosul.
A Robert Koch Intézet szóvivője elmondta, hogy immár kevesebb az új megbetegedés, azt ugyanakkor beismerte: az intézet nem tudja megmondani, hogy ez a lakosság megváltozott étkezési szokásaira vagy a fertőzés forrásának "elapadására" vezethető vissza.
Ami ez utóbbit illeti, az uborka, a paradicsom és a saláta immár végérvényesen lekerült a gyanúsnak tartott élelmiszerek listájáról, amelyen már csak a németek által nyersen és más ételekbe keverve is szívesen fogyasztott növényi csíra szerepel. Az alsó-szászországi Bienenbüttel egyik biokertészeti üzeméből származó csírán már laboratóriumban is kimutatták a fertőzést okozó mutáns kóli bélbaktériumot. Ismertté vált az is, hogy az üzem alkalmazottai közül néhányan megbetegedtek, mint ahogy többen azok közül is, akik fogyasztottak az onnan szállított, különböző fajta csírából.
A vizsgálatok most annak kiderítésére irányulnak, hogy maga a növényi csíra miként fertőződhetett meg. Feltételezések szerint vagy a különböző csírafajták termesztéséhez használt - a bienenbütteli üzem esetében külföldről importált - mag volt fertőzött, vagy a víz, amelyet az öntözéshez használták. Végül a hatóságok nem zárják ki azt sem, hogy a fertőzést a már megfertőződött személyek terjeszthették.