Csontritkulásmérés: mikortól ajánlott?

Magyarországon közel egymillió ember szenved csontritkulásban. Az idejekorán felismert tünetek segítségével a betegség megelőzhető vagy eredményesen kezelhető. Ebben segít a rendszeresen végzett csontsűrűség-mérés.

Csontritkulás - csontsűrűség mérés

Magyarországon közel 1 millió ember szenved csontritkulásban. A csontritkulás (osteoporosis) veszélyessége következményeiben rejlik: a csontszövetben bekövetkező mennyiségi és minőségi változások a csontok szilárdságának csökkenéséhez, a csontok fokozott törékenységéhez vezetnek.

Csontritkulás A törések okozta szövődmények miatti halálozás magas: az első évben a nőknél 25 százalék, férfiaknál akár 35 százalék is lehet. A törést szenvedettek több mint 40 százaléka marad tartósan mozgáskorlátozott, önellátásra képtelen.

A csontsűrűség mérésére korszerű módszerek állnak rendelkezésre, amelyek fájdalommentesek, mindössze néhány percet vesznek igénybe és alkalmasak a betegség korai kimutatására. Pontos diagnózis felállítása csak körültekintő kikérdezés és fizikai vizsgálat alapján lehetséges, melynek része a csontsűrűségmérés, a csontanyagcsere labor és a röntgenvizsgálat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Szűrés: de mikor?

A csontsűrűségmérés nőknél 50 éves kor felett, férfiaknál 60 éves kor felett 2 évente ajánlott.

Ennél korábbi életkorban csak bizonyos egyéb betegségek (például cukorbetegség, asztma) illetve tartós szteroidszedés és korai menopauza esetén indokolt.

A rendszeresen végzett szűrések életet menthetnek!

Aki tehát szeretne tenni saját egészsége megőrzése, fenntartása érdekében jól teszi, ha nemcsak orvosát keresi fel rendszeresen, hanem az olyan egészségügyi programokat is, ahol az ingyenes szűrővizsgálatok mellett, egészségügyi tanácsadással, előadásokkal is várják az érdeklődőket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.