"Manapság egyre inkább arra törekszünk a sebészetben, hogy a páciens számára minél kisebb megterhelést jelentsen a műtét, minél gyorsabb legyen a felépülés. Ennek jegyében egyre gyakrabban alkalmazzuk a videoendoszkópos technikát, s az altatás helyetti regionális érzéstelenítésnek is ez a legfontosabb célja" - fogalmazott a kórház által kiadott közleményben az operációt végző dr. Szántó Zoltán mellkassebész főorvos. Hozzátette, a csapat aneszteziológusa, dr. Parham Choroomi adjunktus az elmúlt öt évben több esetben is alkalmazta már ezt, az altatóorvostól nagy szakértelmet igénylő módszert.
A műtéttípus a sebészeket is komoly kihívás elé állítja, mivel a szokásosnál gyorsabb és pontosabb munkát igényel meg, ráadásul a mostani esetben a rekeszizom folyamatos mozgása is zavarta az operációt. Szintén bonyolultabbá tette a helyzetet, hogy a szokásos három bemetszés helyett ezúttal csak kettőt alkalmazott dr. Szántó, ami ugyan a páciens szempontjából kedvező, az orvos számára viszont plusz nehézséget jelent.
A szakember kifejtette, korábban közel hetven esetben végeztek már altatás nélküli tüdőoperációt a szolnoki intézményben, de eddig csupán kis és közepes kiterjesztésű műtéteknél alkalmazták a technikát. Ezek sikere nyomán döntöttek úgy, hogy immár egy nagyműtétnél is bevetik a jól begyakorolt módszert. "Korai stádiumú rosszindulatú daganatról volt szó, a páciens pedig felvállalta, hogy ily módon operáljuk. A műtétnél minden rendben ment, a beteg szövődmény nélkül gyógyult. A mostani siker utat nyithat olyan daganatos betegek számára is, akik rossz egészségi állapotuk miatt nem altathatóak, és diagnosztikus műtét nélkül nem juthatnak hatásos gyógyszeres kezeléshez" - mutatott rá dr. Szántó. Hasonló műtéti megoldásra Magyarországon eddig csak Szegeden és Pécsen akadt példa.