Az EESZT mindent tud rólunk
"Adatvédelmi szempontból aggályos, hogy központi állami szerverekre kerülnek az emberek érzékeny egészségügyi adatai" - állította egy adatvédelmi szakértő a Magyarul Balóval című műsorban. Az új Elektronikus Egészségügyi Térért felelős miniszteri biztos szerint viszont a rendszer biztonságos, mert a törvény szabályozza, hogy ki milyen adathoz férhet hozzá - tájékoztat az RTL Híradó , amely szerint gond lehet abból, hogy az egészségügyi adatokat elérheti például a rendőrség, a családvédelmi szolgálat, a bíróság, az ügyészség vagy a kormányhivatal is.
De ki láthatja az adatokat?
Ahogy arról korábban a HáziPatika.com beszámolt, novembertől indult az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT), de az elmúlt hetek működése számtalan kérdést vetett fel az emberekben. Kik válthatják ki az e-receptet, és meddig kérhetünk papíralapú vényt? Milyen adatokat tárolnak rólunk, és ki láthatja ezeket? Korábbi cikkünkben Dr. Balla Szilárd ügyvéd, gyógyszerjogi szakértő válaszolt a legfontosabb adatbiztonsági és jogi kérdésekre .
<iframe width="750" height="422" src="//videa.hu/player?v=91spXUin7MoziGn5" allowfullscreen="allowfullscreen" webkitallowfullscreen="webkitallowfullscreen" mozallowfullscreen="mozallowfullscreen" frameborder="0"></iframe>
A kérdésre, hogy az egészségügyi dolgozók közül kik láthatják adatainkat, így reagált: "Az egészségügyi szakemberek három csoportja férhet hozzá ezekhez az adatokhoz. Az egészségügyi szakdolgozók csak a törzsadat-nyilvántartást tekinthetik meg, a patikusok pedig a felírt recepteket - a jelenlegi rendszer szerint egy évre visszamenőleg. A harmadik csoport az orvosoké, akik ellátás szerint férhetnek hozzá a szükséges információkhoz. Bármelyik csoport esetében lehetősége van a betegnek korlátozni a hozzáférést, akár orvosonként is beállíthatjuk, hogy mennyit engedünk az adatainkból láttatni" - nyilatkozta a szakértő, akivel a teljes interjút ide kattintva érheti el.