Öt-hatezren, vagyis egy kisvárosnyi ember hal meg évente vastagbélrákban Magyarországon – hívta fel a figyelmet az RTL Híradó. Ez azt jelenti, hogy az egész világon nálunk a legmagasabb a halálozások száma lakosságarányosan, miközben szakemberek szerint az időben elvégzett szűrővizsgálatokkal sok életet meg lehetne menteni.
A Magyar Rákellenes Liga tapasztalatai szerint sokan félnek, pedig nincs okuk rá. „Székletmintát kell beküldeni, és ha vért találnak benne, csak akkor hívják be kolonoszkópiára a betegeket. Leginkább ez az, amitől az emberek ódzkodnak, ezért nagyon alacsony a részvételi arány” – fogalmazott Rozványi Balázs, a szervezet elnöke.
A szűrés lenne a megoldás
Hiába van nemzeti szűrőprogram a vastagbélrák kimutatására, sokan mégsem használják ki ezt a lehetőséget, és csak akkor mennek orvoshoz, amikor már tüneteik vannak, ami nagy hiba. Sike Róbert gasztroenterológus egy kerekasztalbeszélgetésen arról beszélt: tapasztalatai szerint már havonta mutatnak ki vastagbélrákot a harmincas éveikben járóknál is, ez húsz éve még ritkaság volt. „Nincs benne a közgondolkodásban, hogy a szűrésnek mekkora jelentősége van” – mondta el a Híradónak a szakember, aki szerint ennek hangsúlyozása kiemelt figyelmet kellene kapjon, hiszen az időben felismert elváltozásokat könnyebben lehet gyógyítani.
Borítókép: Getty Images