Azok a kórházban kezelt betegek, akik a kezelésük ideje alatt az egyik leggyakoribb fertőző hasmenést okozó Clostridium difficile baktériummal fertőződnek, átlagosan hat nappal tovább kénytelenek orvosi felügyelet alatt maradni - derült ki egy friss kutatás eredményeként.
A Canadian Medical Association Journal szaklap legutóbbi számában megjelent kutatás során közel 137 ezer kórházi felvételt elemeztek egy hétéves időszakban. A kezeltek közül 1 393 beteg fertőződött C. difficile baktériummal, és 34 napot töltöttek a kórházban, míg a fertőzést elkerülő betegek átlagosan mindössze nyolc napot. A C. difficile fertőzött páciensek általában idősek voltak, gyenge volt az immunrendszerük és súlyosabb betegségekben szenvedtek, amit a kutatók számításba vettek. Ezt követően kiszámolták, hogy a fertőzés átlagosan hat nappal hosszabbította meg a kórházi felügyelet időtartamát.
A baktérium a páciensekre az egészségügyi dolgozókról kerülhet át, akik szennyezett felületek érintése után nem mosnak kezet. A betegség a hasmenés mellett lázzal, hányingerrel és étvágytalansággal jár. A C. difficile baktériummal fertőződött kórházi betegek körülbelül 10 százaléka belehal a betegségbe.
Alan Forster, a tanulmány szerzője, az Ottawai Egyetem docense elmondta, kutatásuk az eddigi legpontosabb adatokkal szolgál a kórházi C. difficile fertőzéssel kapcsolatos kórházi tartózkodás időtartamáról. A kutatást végző szakértők arra is felhívták a figyelmet, hogy a betegség megfékezése szempontjából kulcsfontosságú szerepet játszik a megelőzés és a körültekintés.