Díjazták azokat az orvosi praxisokat, ahol a szakemberek az EReink Védelmében (ÉRV) Program keretében a legtöbb rutinvizsgálatot végezték el a tünetmentes perifériás érbetegség (érszűkület) felderítésére.
Csütörtökön a legaktívabb orvosokat díjazták a szervezők. Dr. Czipott Gabriella (Kecskemét), dr. Metz Edit (Budapest) és dr. Hérincs István (Nagykáta) voltak azok, akik a legtöbb páciensüknél végezték el a fájdalommentes mérést, így jutalomból immár a legmodernebb doppler készülékekkel végezhetik munkájukat a Társaság jóvoltából.
Kiemelkedő eredménynek számít, hogy a leszűrt betegek száma tavasz óta közel megduplázódott, így 2010 szeptemberére már több mint 35 000 páciens csatlakozott, több mint 200 családorvosi praxisban. A program nemzetközileg is nagy sikert aratott, mondta el a csütörtöki sajtótájékoztatón dr. habil. Kiss István, a Szent Imre Kórház Nefrológia-Hipertónia profil vezetője és dr. Farkas Katalin, az ÉRV Program és az ÉRV Regiszter programvezetője.
Az érszűkületről
Magyarországon az érszűkület 400 ezer embert érint. Fokozottan veszélyeztetettek azok, akik dohányoznak, magas a koleszterinszintjük, cukor- vagy magasvérnyomás-betegségben szenvednek, illetve, mint a legtöbb szív- és érrendszeri betegségnél, itt is nagyobb a baj kialakulásának esélye, ha a családban gyakran fordul elő érbetegség.
A betegség sokáig észrevétlen maradhat, ezért tünetei jelentkezésekor az erek károsodását már nem lehet megállítani. Először leggyakrabban az alsó végtagban jelentkezik a görcs, vagy a vádliban erős fájdalom lép fel, mely pihentetés hatására megszűnik. A láb keringésének romlása akadályozhatja mindennapi tevékenységünket, késői felismerése pedig akár a végtag amputációjához is vezethet. Felismerés és kezelés nélkül a betegek közel egyharmada 5 éven belül meghal.
Az érdeklődők minden, a perifériás érbetegséggel, a boka/kar index méréssel, vagy az ÉRV Regiszterrel kapcsolatos tudnivalót megtalálhatnak a megújult www.ervprogram.hu címen elérhető honlapon, vagy az ország bármely részéből helyi tarifával hívható (06) 40/918-020 számon.
Animáció: HáziPatika.com