Személyre szabott kezelést alkalmaznak a rákgyógyításban a KPS Diagnosztikai Központ orvosai, aminek eredményeként egyik páciensük már több mint 900 km-t tett meg gyalog, így hirdetve az egészségi állapotát.
Eredményesnek bizonyul az újfajta, személyre szabott kezelés azoknál a daganatos betegnél, akiknél az előzetes szövettani vizsgálat alapján éppen az a gén mutáció okozza a rákot, amire a gyógyszer hatással van. A gyógyszeres terápiás kezeléssel való gyógyítás már 2004-ben elkezdődött, és sikeresen alkalmazták áttétes tüdőrákos betegek esetében is.
A daganatok úgy jönnek létre, hogy zavar áll be a kommunikációs rendszerben. A zavar oka lehet például, hogy az információt továbbító molekulák működésébe hiba csúszik. Ezek a hibák a genetikai kódban találhatók meg, és ha ezt ki tudjuk mutatni, látjuk, hogy mi idézi elő a daganatot - mondta dr. Peták István, a központ tudományos igazgatója. Bár a célzott kezelés a tüdőrákok csak 5-10 százalékában hatásosak, így is évente 300-400 eseten lehetne ezzel a kezeléssel segíteni. A megfelelő kezelés a daganatszövet molekuláris diagnosztikai vizsgálatával egyszerűen kiválasztható: A vizsgálat során kiderül, hogy melyik gén hibája okozza a daganat kialakulását, ami után el lehet dönteni, hogy célzott terápiával vagy kemoterápiával eredményesebb-e a beteg kezelése.
A személyre szabott terápia tapasztalatairól eképpen számolt be egy beteg a sajtótájékoztatón: Sportszerűen éltem, nem dohányoztam, mégis tüdőrákot diagnosztizáltak nálam tavaly szeptemberben. A rádióban hallottuk, hogy a kutatóorvosok a rákgyógyítás új lehetőségeit vizsgálják, így mielőbb jelentkeztem a kezelésre. A terápia kezdetétől számított tizedik napon már megszűnt a légszomjam, és mivel a kezelőorvosom aktív életmódot javasolt, azóta nemcsak a délutáni sziesztákkal hagytam fel, hanem a sétálás helyett is inkább gyalogolok, immár 900 km-t tettem meg - mondta M. Kovács Antal.
A terápiát egyelőre nem támogatja a társadalombiztosítás, M. Kovács Antal esetében a készítmény gyártója ingyen rendelkezésére bocsátotta a gyógyszert. A központ kutatói azt szeretnék, ha eredményközpontú finanszírozási modell valósulna meg ezeknél az eseteknél, tehát a sikeresen kezelt betegek terápiás költségeit a társadalombiztosításból megtérítenék a gyógyszergyártó cég számára.