Az elmúlt 20 évben a duplájára növekedett itthon a cukorbeteg felnőttek és gyerekek száma. Az adatok szerint 2021-ben 1,1 millió felnőtt élt cukorbetegként, a 18 év alattiak körében pedig 5158 diabéteszes esetről tudtak.
A rossz táplálkozási szokások, a mozgásszegény életmód és a túlhajszolt életvitel egyaránt kedvez a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának. Ma már ez nem csak az idősebbek problémája, hiszen azt láthatjuk, hogy a gyermekek körében is gyakoribbá vált a diabétesz, részben a helytelen életmód következtében”
– mutatott rá dr. Bartos Tímea, az Affidea Magyarország belgyógyász szakorvosa, diabetológusa. Mutatjuk, a szakember szerint mit kell mindenképpen tudnod erről a betegségről.
Ebben más a 2-es típus, mint az 1-es
Az 1-es típusú cukorbetegség esetén valószínűsíthetően egy autoimmun mechanizmus következtében károsodik a hasnyálmirigy bétasejtjeinek működése, és így nem termelődik elegendő inzulin. Ezzel szemben a 2-es típusú diabétesznél a hasnyálmirigy termel inzulint, de az nem tudja megfelelően kifejteni a hatását, az inzulinrezisztencia miatt.
Ez a kóros folyamat évekig lappanghat tünetmentesen, de bizonyos jelek azért árulkodóak lehetnek, például az alábbiak:
- gyakori ivás és vizelés,
- homályos(abb) látás,
- fejfájás,
- fáradtság,
- hirtelen és indokolatlanul bekövetkező testsúlycsökkenés,
- fokozott izzadás,
- gyakori húgyúti és hüvelyi fertőzések,
- nemi szerv gyulladása (férfiaknál is),
- bizonyos bőrtünetek megjelenése,
- nem gyógyuló sebek kialakulása.
Komoly következményei lehetnek
A 2-es típusú diabétesz kialakulásában a genetikai tényezők mellett szerepet játszik az elhízás, a magas cukor- és kalóriatartalmú ételek nagyarányú fogyasztása, a mozgásszegény, ülő életmód és a stresszes életvitel is. Mivel a cukorbetegség eleinte nem feltétlenül okoz panaszokat, rendszeres szűrése rendkívül fontos, hiszen nagyon komoly szövődményekkel jár a betegség.
„A cukorbetegek körében jóval gyakrabban fordulnak elő a szív- és érrendszeri betegségek, így a szívinfarktus és a stroke, valamint a perifériás érbetegségek is, amelyek súlyos esetben akár amputációval is végződhetnek. A magas vércukorszint tönkreteszi az idegeket; az életvitelt rontó, fájdalmas neuropátia alakulhat ki. A szem is károsodhat, akár meg is vakulhat a cukorbeteg, illetve a magas vércukorszint a vese működését is veszélyezteti, súlyos esetben veseelégtelenség is felléphet” – emelte ki dr. Bartos Tímea.
Ilyen gyakran érdemes szűrésre menni
A diabetológus szerint 40 év felett évente legalább egyszer érdemes laborvizsgálatot végeztetni. Akinél fokozottan fennáll a diabétesz kialakulásának veszélye, különösen fontos a helyes táplálkozás és a rendszeres testmozgás beiktatása az életvitelbe. Ma már a cukorbetegség minden típusát lehet modern készítményekkel – tablettákkal vagy injekciókkal – kezelni, ezt egészítik ki az életmódbeli javaslatok. Fontos a szénhidrátszegény – vagyis naponta csupán 160 gramm szénhidrátot engedélyező – diéta, a rendszeres fizikai aktivitás, valamint az optimális testsúly megtartása is.