A skorbut jellemzően súlyos C-vitamin-hiány következtében jön létre. Korai tünetei között szerepel a fáradékonyság, a gyengeség, a fogyás, az étvágycsökkenés, az ingerlékenység, illetve a csontok, izmok és ízületek fájdalma is. Később már pikkelyes, száraz és hámló bőr, elhúzódó sebgyógyulás, véraláfutás, bevérzés és fogínyvérzés is jelentkezhet.
Meglepő diagnózis
Fogínyvérzéssel fordult orvoshoz egy Hannah nevű 28 éves biológus is, aki emellett gyomor- és bélproblémákra, valamint megmagyarázhatatlan súlycsökkenésre panaszkodott. Mivel elég kiegyensúlyozott étrendet követ, őt és orvosát is meglepte a diagnózis. A skorbutos fiatal nőnek ezután meg kellett tanulnia, hogyan lehet étrendje még az addiginál is táplálóbb és vitamindúsabb - számolt be róla a The Sun .
A lap által megkérdezett háziorvos, dr. Clare Morrison szerint a válogatós emberek között gyakori az általa "bézs diétának" nevezett étrend. Ez azt jelenti, hogy az érintettek - szándékosan vagy sem - szinte csak kenyeret , sült krumplit, süteményeket, panírozott csirkefalatokat és gabonapelyhet fogyasztanak. Ez pedig hosszú távon skorbuthoz vezethet.
Mit (t)ehetünk?
A betegség távoltartására a legjobb módszer a változatos étkezés, amelynek köszönhetően minden szükséges tápanyaghoz hozzájuthatunk. A szakemberek azt ajánlják, hogy fogyasszunk rendszeresen narancsot, grapefruitot , epret, pirospaprikát, kelkáposztát és brokkolit is, ezek ugyanis megvédhetnek minket a skorbut kialakulásától.