Javult a krónikus myeloid leukémia (CML) klinikai monitorozásának és kezelésének színvonala azóta, hogy 2 éve elindították a betegség európai kezelési és kimeneteli vizsgálatát (EUTOS) a European LeukemiaNet (ELN) és a Novartis együttműködésével.
A krónikus myeloid leukémia (CML) a leukémia négy leggyakoribb típusának egyike, mely a csontvelő-őssejtek egyfajta rendellenességének eredményeként alakul ki. A rendellenesség egy hibás génben található, az úgynevezett Philadelphia-kromoszómán, mely a fehérvérsejt-termelés ellenőrzésében résztvevő egyik fehérjének a kódját tartalmazza. Az így keletkező rendellenes fehérje a fehérvérsejtek számának masszív növekedését okozza. A CML rendszerint nagyon lassan alakul ki, ezért nevezik "krónikus" myeloid leukémiának. A betegség bármely életkorban előfordulhat, de gyakrabban alakul ki középkorú vagy idősebb emberekben. Gyermekekben ritkán fordul elő.
Az EUTOS program elindítása előtt Európában nem létezett hatékony módszer a CML betegség kimenetelének nyomon követésére, ezért nagy hangsúlyt fektettek a betegregiszter kialakítására. Így megvalósítható Európában a 10 millióból 700-800 embert érintő CML előfordulásának és kezelésének monitorozása, és az ezzel kapcsolatos ismeretek bővítése; a betegség státuszát értékelő, standardizált molekuláris monitorozás; a terápiás válasz optimális beállítását elősegítő vérszintmérés; valamint oktatási kampányok keretében a klinikai szaktudás terjesztése - adta hírül a programot támogató gyógyszergyár.