Aradszki András, Pest megye 1. választókörzetének kormánypárti országgyűlési képviselője, a KDNP frakcióvezető-helyettese Érd független polgármesterének, Csőzik Lászlónak a kérdésére járt utána, hogy a települések megtarthatják-e a szakrendelőket. Az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) ugyanis nemrég levélben tudakolta meg az ország településeitől, hogy átadnák-e szakrendelőiket az államnak. A Népszava információi szerint a központi kórházfenntartó egyébként már január óta gyűjti a 136 nem állami tulajdonban lévő járóbetegellátó intézmény gazdálkodási és egyéb adatait.
Nemet mondtak
A fővárosi kerületek egymás után mondtak nemet a kérdésre és a múlt héten a Fővárosi Közgyűlés is megerősítette korábbi döntését, miszerint továbbra is a fővárosi önkormányzat fenntartásában működjenek legalább a jelenlegi központi költségvetési támogatás megtartásával a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei által működtetett járóbeteg-szakellátások. A főváros jelenleg két ilyet üzemeltet a hajléktalan-ellátás részeként, a főpolgármester előterjesztése szerint pedig a két szakellátás államosítása szakmailag, az érzékeny ellátotti célcsoport biztonságos, személyre szabott egészségügyi ellátása érdekében nem támogatandó.
Érd polgármestere szerint az önkormányzatok szinte kivétel nélkül nem kértek az kormány ajánlatából. „Az állam már átvette a településektől a védőnői szolgálat és az ügyeleti rendszer működtetését, csak idő kérdése és a háziorvosok is célkeresztbe kerülnek. A szakrendelőkre az elmúlt évtizedekben nagyon sokat költöttek a helyi önkormányzatok” – hangsúlyozta Csőzik, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) elnökségi tagja, aki úgy véli, hogy a települések az államnál sokkal rugalmasabban és gyorsabban tudnak reagálni a változásokra. Érden például önkormányzati forrásból fizetik mostantól a laboratóriumok második műszakját, így akadályozva meg, a várólisták kialakulását.