A rendhagyó, négyórás ortopédiai beavatkozást egy 36 éves nőn hajtották végre. A beteg a Tiencsini Első Központi Kórházban feküdt, miközben a pekingi Csishujtan Kórház szakembercsapata élőben, távirányítással végezte el rajta a műtétet. Ezt az 5G-s internetkapcsolat tette lehetővé.
5G, a jövő orvosa
A műtétet a pekingi kórház orvoscsoportjának egyik ortopédiai szakértője tervezte meg, majd a sebészrobot az utasításoknak megfelelően végrehajtotta a beavatkozást. Az 5G technológia garantálja a videó- és fotóátvitel tisztaságát és folyamatosságát, így az operáció stabilitását, megbízhatóságát és biztonságosságát is - mondta Csiang Ven-hszüe, a tiencsini kórház ortopédiájának vezetője.
Kínában az 5G technológiát a szállításban, a szórakoztatásban és az egészségügyben megnövekedett igények miatt karolták fel. Július óta Peking már csaknem 8 ezer 5G-átjátszó állomást épített.
Megérkeztek a gyógyító hangyák
A kínaiak egyébként is az élen járnak a rendhagyó egészségügyi megoldások kifejlesztésében. Márciusban például bejelentették, hogy orvosi célokat szolgáló robotrendszert fejlesztettek ki. A hangyakolónia mintájára megalkotott "flotta" alkalmas lehet testen belüli diagnózisok felállítására, valamint sejt-, vagy akár molekuláris szintű kezelésekre is.
Egy robot mindössze két mikrométer átmérőjű, így képes végighaladni a hajszálereken is. A mogyoró alakú fémrobotokat egy váltakozó mágneses mező látja el energiával, és többféle feladatot képesek közösen ellátni, még meglehetősen behatárolt környezetben is.