Idén februártól Pest megyében is elindult a sürgősségi alapellátási ügyelet. A megyében immár mindössze három házi gyermekorvosi ügyelet látja el a betegeket a munkaidőn túli időszakban. Ezek egyike a váci kórházban működik, ahova március 15-én reggel egy kétéves fulladó kisfiúval érkeztek meg szülei. Mint azt az RTL Híradó az apától megtudta, mikor reggel 8 órakor beléptek az ügyeletre, az orvos már ott volt, azonban nem volt asszisztense, aki nélkül nem tudott belépni a számítógépes rendszerbe.
Az édesapa elmondása szerint háromnegyed órán keresztül próbáltak telefonon segítséget kérni a mentőszolgálattól, de a probléma nem oldódott meg. Így aztán az orvos, bár megvizsgálta a beteget, semmilyen további ellátásról nem tudott gondoskodni. Jobb híján ezért felhívta a váci kórház gyermekosztályát, ahol soron kívül ellátták a kisfiút. „Tulajdonképpen magát az ügyeleti rendszert megkerülve sikerült nekünk ellátást kapnunk, meg azt, hogy megvizsgálja valaki a gyerekünket” – fogalmazott az apa.
Az RTL Híradó az Országos Mentőszolgálattól megtudta: az orvos aznapra kiírt asszisztense elnézte a beosztását, ezért 8 helyett csak 9 órakor ért be az ügyeletre. Ugyanakkor az ügyeletes orvosnak a mentőszolgálat szerint önállóan is képesnek kell lennie arra, hogy belépjen a számítógépes rendszerbe. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) viszont a közelmúltban a többi között arra hívta fel a Belügyminisztérium figyelmét az alapellátási ügyelettel kapcsolatban, hogy „az informatikai rendszer felkészületlen”, ezért egy korábbi szoftver alkalmazását javasolják.
Frissítés: Az esetre az Országos Mentőszolgálat is reagált, akik azt írták: a gyermeket a doktornő az alapellátási ügyeleten alaposan megvizsgálta és hörghurut (bronchitis) diagnózissal átirányította a gyermekosztályra. A számítógépes rendszerbe történő belépés nehézsége az orvosi ellátást nem akadályozta, az adiminisztráció a betegellátás után következik.
Borítókép: MTI/Máthé Zoltán