Mi történik azzal a beteggel, akiről kiderül, hogy gyógyíthatatlan daganatos betegsége van? Mi következik egy eredménytelen kemoterápia vagy sugárkezelés után? Milyen orvosi segítséget kaphat az, aki visszautasítja rákos betegségének kezelését? A palliatív orvoslás éppen ott kezdődik, ahol az aktív kezelések véget érnek.
A végstádiumú vagy terminális állapotban levő daganatos betegek összetett, nem pusztán fizikai fájdalomból álló szenvedést élnek át. Ezt nevezte Cicely Saunders, az első modern kori hospice alapítója „totális fájdalomnak”. A fizikai szenvedésen kívül beletartozik ebbe az állapotba a kiszolgáltatottság érzése, az elmúlás miatti szomorúság, depresszió, a tágabb és a szűkebb környezettől való eltávolodás, a magány és a spirituális bizonytalanság is.
A hospice szemlélete szerint az ellátásnak a betegek és a hozzátartozók számára mindenkor ingyenesnek kell lennie. A hospice-ban dolgozók beleegyeznek abba is, hogy munkájukért semmiféle paraszolvenciát nem fogadnak el. Ma Magyarországon a felnőttek hospice-ellátását Magyar Hospice-Palliatív Egyesület honlapján található ellátáskereső segítségével lehet tájékozódni.