Ugye Ön is ismeri a népszerű betűjátékot, amelynek lényege, hogy véletlenszerűen húzott betűkből szavakat kell kirakni egy négyzetrácsos táblán? A Calgary Egyetem kutatói most megfigyelték, hogy ezzel a játékkal bizony felnőttkorban is képesek lehetünk fejleszteni a vizuális szófelismerési képességünket.
"Ez a készség bonyolult, és felnőttkorig fejlődik ki. A kutatásból azonban kiderült, hogy ez a képesség a későbbi tréningeken még tovább javítható" - magyarázta a kutatás vezetője, Ian Hargreaves, az egyetem végzős hallgatója.
A kutatásba egyetemistákat vontak be, akiknek szavakból álló függőleges, illetve vízszintes sorokat mutattak. A résztvevőket ezután arra kérték, hogy időre tippeljék meg, hogy mely szavak voltak valódiak. Az eredmények összegzése után kiderült, hogy a Scrabble-játékosok legyőzték a kontrollcsoport tagjait, ezért a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a játék növeli a vizuális szófelismerés képességét és a felnőttek szellemi ügyességét.
A tanulmány már csak azért is figyelemre méltó, mert fiatal felnőtteken eddig kevés kutatást végeztek a vizuális szófelismerés témakörében, és a kapott eredmények fontosak, mert a szóban forgó készségek hatással lehetnek más, olvasási-és memória területekre is. Korábban azt bizonyították más kísérletek során, hogy az ilyen típusú időtöltés (társasjátékok, szójátékok, betűjátékok) a szókincset, a nyelvérzéket és a kommunikációs képességeket is fejlesztik.