Magyarország a 25. helyet foglalja el abban a rangsorban, amely az Egyesült Királyságban működő Országos Egészségügyi Szolgálat (NHS) kötelékeihez tartozó munkavállalók számát összesíti nemzetenkénti lebontásban. Közismert, hogy a Nagy-Britanniát és Észak-Írországot magában foglaló ország egészségügyi ellátása bátran támaszkodik a külföldi munkaerőre, egy parlamenti kutatócsoport felméréséből pedig az is kiderült, hogy a brit dolgozók aránya 87,5 százalék ezen a területen. A fennmaradó 137 ezer szakember több mint kétszáz másik országból érkezett.
A több mint 976 ezer főre tehető hazai munkaerőt követve a 18 ezres indiai és a 15 ezres fülöp-szigeteki közösség fér fel még a dobogóra. A kelet-közép-európai régiót a lengyelek képviselik legnagyobb számban: a 8477 fő a lista ötödik helyére elég. Románia a 11. helyen áll, míg Szlovákia a 32., Csehország a 34., Horvátország pedig az 57. pozíciót foglalja el a 202 országot felsoroló lajstromban. Az Európai Unió tagországai összesen 62 ezer egészségügyi szakembert adnak az Egyesült Királyságnak.
Ami a regionális megoszlást illeti, arányaiban véve messze Londonban dolgozik a legtöbb külföldi. A metropolisz északnyugati részén például csupán 73 százalék a brit munkavállalók aránya, szemben az ország északkeleti területének 95 százalékos mutatójával.
Az NHS csak 2016-ban hatezer külföldi orvost vett állományba, és további ötezerre lett volna még szüksége a szakemberhiány teljes megszüntetéséhez. A legfrissebb, 2017 szeptemberére vonatkozó adatok szerint a helyi orvostársadalom mindössze 74 százalékát adják a britek, míg Ázsia 12, az Európai Unió pedig 10 százalékkal képviselteti magát. Az ápolóknál is hasonló a helyzet, hiszen a hazai munkaerő aránya ott sem sokkal magasabb, csupán 84 százalékos.
Forrás: dailymail.co.uk