A Magyar Orvosi Kamara február 4-re hívott össze országos küldöttgyűlést, ahol arról döntenek majd, hogy milyen nyomásgyakorlási eszközt vetnek be a szakmai és egzisztenciális érdekeik megvédése miatt – értesült a napi.hu A kamara előzetes felmérése szerint az orvostársadalom részéről jelentős és egységes hajlandóság van arra, hogy az önként vállalt ügyeleteket felmondják és a szerződéseiket letétbe helyezzék.
Bárhová helyezhetők ezentúl az orvosok
Kincses Gyula, a MOK elnöke a meghívójában azt írja: ahogy attól előre tartottak, az új törvény és rendeletek miatt az orvosok kiszolgáltatott helyzetbe kerültek, sérül az autonómiájuk. Még csak két hét telt el, de máris alacsonyabb bérpótlékokat és illetményeket kaptak a kollégák, nem beszélve az átvezénylést lehetővé tévő szerződésmódosításokról.
2023. január 1-én lépett életbe az az egészségügyi törvény- és rendeletcsomag, amire decemberben bólintott rá a parlament. A MOK szerint a törvény ellentétes az orvosi lét hagyományos szabadságával és értékrendjével, történeti és európai kitekintésben is példátlanul kiszolgáltatottá teszi a magyar orvostársadalmat.
Mint írják: „életkorra való tekintet nélküli munkára kényszerítik az orvosokat, megyén belüli ide-oda áthelyezik őket, előfordul, hogy napi háromórás ingázásra kötelezik őket.”
A szakdolgozók is tiltakoznak
Mindeközben sztrájktárgyalást kezdeményeznek és tiltakozó akcióra készülnek az egészségügyi szakdolgozók is – tudta meg a 24.hu. Ők az ellen tiltakoznak, hogy egy tavaly év végi rendelet szerint nem januártól, hanem csak júliustól kapnak majd béremelést.
A kétlépcsős béremelés üteme azért váltott ki felháborodást, mert az emelés éves szinten mindössze 10–12 százalékos, ami a jelenleg 20 százalék feletti inflációt sem kompenzáló növekedést jelent. Ezt bérfelzárkóztatásnak sem lehet nevezni – mondta a 24.hu-nak Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnöke. Hozzátéve: sztrájktárgyalást kezdeményeznek a kormánnyal.