Nemrég számoltak be az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) Facebook-oldalán arról, hogy engedély nélküli gyógyszerforgalmazáson kaptak egy Fejér megyei élelmiszerüzletet. Azonban nem csak az engedély hiánya volt a probléma. Több gyógyszerhez könnyedén hozzáférhettek a vásárlók – akár a gyerekek is –, mert azokat nem elkülönítve tartották, hanem más termékekkel keveredve, a nyitott polcokon. Olyan készítményt is szobahőmérsékleten tároltak, amely – minőségének megőrzése érdekében – 5-15 Celsius-fokos környezetet igényel. Emellett számos olyan gyógyszert is talált a hatóság, amelynek felhasználhatósági határideje már lejárt, a dátumokat pedig néhány esetben kézzel átírták, meghamisították. A problémás termékek között ráadásul olyan gyógyszer is akadt, amelyet még az engedéllyel rendelkező kiskereskedelmi egységek sem árulhatnának, hiszen azt kizárólag gyógyszertárak értékesíthetik.
Az eset – érthető módon – nagy port kavart, ezért az OGYÉI egy másik posztjában fontosnak tartotta tisztázni a gyógyszertáron kívüli gyógyszerforgalmazás feltételeit és szabályait. Tájékoztatójuk alapján az alábbiakban sorra vesszük, vásárlóként mikre ajánlott odafigyelned, illetve milyen szabályokat kell betartaniuk az érintett üzleteknek.
Hol árulhatnak gyógyszereket?
Magyarországon kizárólag hatósági engedéllyel forgalmazhatóak a gyógyszerek. A lakosságot elsősorban a gyógyszertárak látják el a szükséges készítményekkel. A gyógyszerek egy meghatározott körét azonban a hatósági engedéllyel rendelkező kiskereskedelmi üzletekben is megveheted.
Milyen gyógyszereket árulhatnak a boltokban?
Ezekben az üzletekben csak azok a gyógyszerek forgalmazhatók, amelyek
- gyógyszertárban vény nélkül is kiadhatók,
- alkalmazását megelőzően az öndiagnózis egyértelműen felállítható (például fejfájás),
- szedése esetén a tévedés valószínűtlen vagy nem jár súlyos egészségügyi következményekkel,
- veszélyessége (mellékhatás, kölcsönhatás) még jelentősebb mértékű túladagolás esetén sem nagy.
Fontos tudni továbbá, hogy az üzletekben nem tehetik a gyógyszereket olyan helyekre, ahol a fogyasztók közvetlenül hozzáférhetnek azokhoz. Ezeket a termékeket ugyanis kizárólag zárható szekrényben, minden más árucsoporttól elkülönítetten tárolhatják. A szabály alól kizárólag a gyógynövényteák képeznek kivételt.
Kérhetsz-e tanácsot az eladótól?
„Mivel ezekben az üzletekben nem dolgoznak gyógyszerész végzettségű és a gyógyszerek kiadására jogosult munkatársak, ezért itt gyógyszerek ajánlása nem történhet. A vásárlást azonban segítik az üzletben forgalmazott gyógyszerek kinyomtatott betegtájékoztatói és egy elektronikus információs rendszer is” – írják az OGYÉI posztjában. Ha tehát bizonytalan vagy a gyógyszerválasztást illetően, akkor konkrét tanácsot az eladó nem adhat, segíthet azonban a betegtájékoztatók és az információs rendszer elérésében.
Nagyon fontos, hogy ennek a tájékoztatásnak a fogyatékkal élő, illetve segítségre szoruló személyek számára is hozzáférhetőnek és értelmezhetőnek kell lennie. Alapvető szabály továbbá, hogy gyógyszert csak a 14. életévét betöltött személyeknek értékesíthetnek.
A gyógyszerforgalmazási engedéllyel rendelkező üzletből nem rendelhetsz online gyógyszereket. A kiskereskedelmi egységek pedig nem adhatnak gyógyszereket sem ajándékba, sem mintaként, sem utalvány ellenében.
Kinek jelezd, ha problémát észlelsz?
Érdemes tudnod azt is, hogy a kiskereskedelmi üzletek gyógyszerforgalmazási tevékenységének engedélyezéséért és felügyeletéért az OGYÉI felel. Amennyiben vásárlóként problémát észlelsz ezen a területen, e-mailben jelezheted azt az országos tiszti gyógyszerésznek. Ha pedig további információkra vagy kíváncsi a témával kapcsolatban, kattints ide.