Hatékony eljárás, de nem segít mindenkin
A speciális műtét és kezelés, amelyet kifejezetten a hashártyaáttétes daganatok kezelésére fejlesztettek ki, csak itthon újszerű, külföldön már az 1990-es évek óta alkalmazzák - írja a magyarnemzet.hu . Tóth Lajos Barna 2011-ben, Olaszországban sajátította el az úgynevezett citoreduktív sebészetet, amelyet azután Amerikában, a módszer kidolgozójánál tökéletesített. Az eljárás során kioperálják az összes, nem létfontosságú daganatos szervet, és amennyire szükséges, csonkolják a gyomrot, a vékony-, a vastag- és a végbelet, hogy minden látható daganatot eltávolítsanak.
Ezután egy különleges kemoterápiás kezelés jön, aminek során 42-43 fokos oldattal több daganatsejtet is el tudnak pusztítani, mélyebbre tudják juttatni a hatóanyagot úgy, hogy közben minimalizálják a kemoterápiás kezelés kedvezőtlen mellékhatásait. Bármennyire is hatékony eljárásról beszélünk, a főorvos kiemeli, hogy még ezzel a módszerrel sem lehet mindenkin segíteni, csak egy jól körülhatárolható betegcsoportnak nyújthat esélyt. Ők azonban meggyógyulhatnak, életük meghosszabbítható. Ehhez természetesen az kell, hogy időben felismerjék náluk a bajt.
"Ki merem jelenteni, hogy sok betegen tudnánk segíteni a speciális eljárással, ha a páciensek időben felismernék, hogy baj van, vagy éppen nem bolyonganának az egészségügy útvesztőiben. A betegek döntő része maga bukkan rám, főként az interneten keresgélve, de az elmúlt évek eredményei alapján egyre több kolléga irányítja hozzám a betegeit" - mondja a szakember, akinek a betegei többsége átlagosan 11 nappal a műtét után saját lábán távozik a kórházból, és hat héttel az operáció után visszamehet dolgozni.
"Azért tanultam ennyit, hogy hazahozzam a tudást"
Tóth Lajos Barna úgy nyilatkozott, bár a páciensek kezelése mind fizikailag, mind lelkileg megterhelő, a betegektől kapott pozitív visszajelzések minden nehézséget feledtetnek vele. Arra a felvetésre, hogy nem tervezi-e, hogy külföldre megy , ahol jobban kereshetne, azt felelte, a pénz nem minden. Nyíregyházán mindenben támogatják, és sikerült összehoznia egy nagyon jó csapatot. "Azért tanultam ennyit, hogy hazahozzam a tudást, és ez a kezelés a magyar betegek számára is elérhető legyen" - magyarázza a "csodadoki".