Októberben a magyar lakosság 49,1 milliárd forintot költött vényköteles gyógyszerekre, és több mint 15,3 millió doboz patikaszert váltott ki – mondta a Napi.hu-nak Farsang Bence, a Hiflylabs Zrt. adatelemzője.
Bár a gyógyszereket is elérte az inflációs nyomás, ez a vényköteles gyógyszerek árában egyelőre kevésbé érhető tetten – jegyezte meg a szakember. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint novemberben Magyarországon az árak 22,5 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban.
Közel 10 százalékos a drágulás
Az eladott dobozok számában szeptemberhez képest 4,5 százalékos csökkenést látunk, tavaly októberhez képest pedig 8,1 százalékkal esett vissza a patikákban kiadott dobozszám. A receptköteles gyógyszerek átlagára egy év alatt 9,8 százalékkal emelkedett – mondta Farsang Bence. A vényköteles gyógyszerek egy dobozra jutó átlagos árát alapvetően a betegek gyógyszerpreferenciája határozza meg.
A szakember szerint ezek befolyásolják az átlagárat:
- ha a páciens nagyobb gyógyszerkiszerelést választ
- a támogatott gyógyszerek ki- vagy bekerülnek a tb-támogatott körbe
- az időszakosan keresett gyógyszertípusok
- ha a beteg a gyógyulása érdekében a drágább készítményt választja az olcsóbb helyett
Más képet fest az árak alakulása, ha a teljes gyógyszerpiacot nézzük, ebben benne vannak a vény nélkül kapható termékek is. Magyarországon a gyógyszerek egy év alatt 5,5 százalékkal drágultak az Eurostat kutatása szerint. Ehhez képest az Európai Unió tagállamaiban csak 3 százalékos gyógyszerinflációt mértek.
A magyar áremelkedést csak a görögök és a litvánok tudták felülmúlni Európában. Izlandon, Finnországban és Svájcban pedig csökkentek a gyógyszerárak ebben a hónapban.