Evés után ezért tilos fogat mosni

A napi két fogmosás a fogápolás alapjaihoz tartozik, és ezzel szerencsére a legtöbben tisztában is vannak. Ugyanakkor számos olyan apróság van, amiket fontos betartani, ha szeretnénk minél tovább megőrizni a fogaink egészségét.

Nagyon fontos például, hogy közvetlenül étkezés után semmiképp se mossuk fogat. Az ételek és italok felboríthatják a szájüreg pH-egyensúlyát, és átmenetileg, ha csak egy rövid időre is, de puhábbá teszik a fogzománcot. A szakértők szerint étkezés után 30-40 percet érdemes várni fogmosásig . Aki rendszeresen jár úszni, arra is figyeljen, hogy a medencében ne nyissa ki a száját, mert a benne lévő klóros, fertőtlenítőszeres víz nagyon káros a fogmosásra. Egy amerikai kutatás szerint a profi úszók 40 százalékának károsodik emiatt a fogzománca - írja a témával foglalkozó cikkében a Brightside .

Valóban veszélyes az amalgámtömés? Kevés hazai fogászat alkalmaz már csak amalgámtöméseket, higanytartalma ugyanis nem csak a környezetet károsítja, de egyes nézetek szerint a páciens egészségére is veszélyes. Szerencsére a fogászatok eszköztára is számos esztétikus és veszélytelen anyaggal bővült az elmúlt években.

Apróságnak tűnik, de az sem mindegy, hogy a forró teánkat, kávénkat milyen gyorsan isszuk meg. A lassú kortyolgatás több időt hagy az italokban lévő savaknak (és cukornak), hogy károsítsa a fogzománcot, így érdemes minél hamarabb meginni őket. Az sem véletlen, hogy a gyermeket tervezőknek a nőgyógyászok mindig javasolják, hogy nézessék meg a fogaikat. Egy kezeletlen lyukas fog fertőzést okozhat, amely a véráramba kerülve eljuthat a magzatig, és akár koraszülést is okozhat. A periodontitisz pedig mind a nők, mind a férfiak esetében csökkentheti a termékenységet.

Érdemes eltetetni a kisgyerekek tejfogait

Valószínűleg azt sem tudják túl sokan, hogy a bab károsíthatja a fogakat. Található benne ugyanis egy olyan, fitohemagglutinin nevű fehérje, amely gyorsítja a sejtosztódást. Ha van lyukas fogunk, a babfogyasztás granulómához (apró, gyulladásos kinövésekhez) is vezethet - bár szerencsére ennek viszonylag kicsi az esélye. Az is érdekes tény, hogy a szájhigiénia hatással lehet a memóriánkra. Egy kutatás során 273, 55 év feletti ember fogait, illetve memóriáját vizsgálták, és arra jutottak, hogy akiknek több foga is hiányzik, azoknak gyengébb az emlékezőképessége, hajlamosabbak a hangulatingadozásokra, és ingerlékenyebbek is.

A forró italok sem tesznek jót a fogaknak
A forró italok sem tesznek jót a fogaknak

Aki szeret jeget rágcsálni, annak rossz hír, hogy ezzel a szokással a fogzománcát, és az ínyét is károsíthatja, sőt, a fogtöméseit is. Ugyanez a helyzet a nyelvpiercinggel, mert a fém folyamatosan a fogakhoz ütődik, és lassan, de biztosan kárt tesz a fogakban és a fogzománcban. Akinek kisgyereke van, jól teszik, ha megőrzi a kiesett tejfogait, mert olyan sejtek vannak benne, amelyek később arra lehet használni, hogy idegsejteket, vagy csontsejteket, sőt, szívizomsejteket is regeneráljanak vele. Ehhez azonban ezeket a sejteket életben kell tartani, így a legjobb, ha fogorvos végzi a mozgó tejfog kihúzását, mert így megfelelő körülmények között tárolni is tudja azt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.