A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő nyilvános adatai alapján az index.hu összeállította, milyen receptköteles gyógyszert szedtek a legtöbben Magyarországon 2018-ban.
Antibiotikumok
A lista 1., 3., valamint 12.-13. helyén is valamilyen antibiotikumot találtak, az adatok alapján pedig a lap úgy becsüli, hogy tavaly legalább 1,5 millió ember váltott ki antibakteriális szert. Ezeket a gyógyszereket egyébként sokszor rutinból írják fel az orvosok, és a túl gyakori antibiotikumhasználatnak hosszú távon súlyos ára lehet. A kórokozók egyre inkább ellenállóvá válnak ezeknek a készítményeknek, becslések szerint 2050-re a vezető halálokok egyike lehet az antibiotikumrezisztencia.
D3-vitamin
A lista második helyén a D3-vitamin van, amely tulajdonképpen nem is vitamin, hanem egy hormonszerű előanyag (provitamin), amely hozzájárul az aktív D-hormon termelődéséhez a szervezetben, ami a csontképződéshez és a fogak egészséges fejlődéséhez szükséges. Vényre felírt D3-vitamint tavaly több mint 700 ezren szedtek. Ez az anyag segíti elő a kalcium és a foszfor felszívódását a bélrendszerből, hiányában felnőttek esetén csontlágyulás, csontritkulás lép fel.
Vérhígító stroke és infarktus megelőzésére
Közel 700 ezer ember szed stroke és infarktus megelőzésére acetilszalicilsav vérhígítót. Az acetilszalicilsav az utóbbi évtizedekben egy mellékhatása miatt vált fontossá. Kiderült, hogy késlelteti a véralvadást és csökkenti a vérrögök kialakulását, azaz kiválóan alkalmas a szívinfarktus vagy a stroke kivédésére, a szívinfarktuson már átesett betegek védelmére.
Gyomorsav-termelést gátló szer
Magyarországon népbetegségnek számít a gyomorfekély. A listán két olyan gyógyszer is van, amely a gyomorsav-termelést csökkenti. Ezek esetében komolyabb, vényre felírt hatóanyagokról van szó, amelyeket nem szabad összekeverni a recept nélkül kapható gyomorsavkötő vagy -semlegesítő készítményekkel. Tavaly legalább 660 ezer ember váltott ki minimum egy doboz pantoprazol vagy famotidin hatóanyagú gyógyszert, amelyek gátolják a gyomorsav elválasztást, csökkentik a gyomorban termelődő sav mennyiségét.
Értágító és szívgyógyszer
A listán legalább három olyan hatóanyag szerepel, amely a szív- és érrendszeri betegségekkel függ össze. Ez nem véletlen, hiszen Magyarországon a szív- és érrendszeri betegségek számítanak a vezető haláloknak. Több mint félmillióan váltottak ki vérnyomáscsökkentő (perindopril és diuretikum) vagy értágító gyógyszert (nebivolol). Ezek a gyógyszerek csökkentik a magas vérnyomást, könnyebbé teszik a szív számára a vér keringetését a testben, gátolják a szapora szívverés kialakulását. A magas vérnyomás, a szívelégtelenség kezelésére és a szívroham kockázatának csökkentésére alkalmazzák őket.
Húgysavcsökkentő köszvényeseknek
A lista 8. helyén álló hatóanyagot elsősorban köszvényes panaszokra írják fel, és tavaly ezt is több mint félmillióan váltották ki a patikában. A köszvény hátterében a szervezet magas húgysavszintje áll. Gyakrabban alakul ki férfiaknál, a genetikai tényezők mellett pedig itt is tetten érhető a nagy mennyiségű alkoholfogyasztás, az elhízás, de a betegség gyakran fordul elő együtt a kezeletlen magas vérnyomással, a cukorbetegséggel, a magas vérzsírszinttel és az erek elmeszesedésével.
Koleszterinszint-csökkentő
A vér rossz koleszterinszintje szoros összefüggést mutat a magyar lakosság egészségtelen életmódjával, a helytelen táplálkozással, a mozgásszegénységgel, az elhízással. Fontos lenne tudni, hogy gyógyszerek helyett helyes étrenddel, zsírszegény diétával, növényi eredetű olajok használatával, rendszeres testmozgással, az elhízás elkerülésével sok súlyos betegség megelőzhető lenne. 2018-ban több mint 500 ezer embernek írtak fel koleszterinszint-csökkentőt.
Fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő
A lista 14.-15. helyén két olyan erős fájdalom- és lázcsillapító, gyulladáscsökkentő hatású anyag áll, amelyet elsődlegesen mozgásszervi betegségeknél alkalmaznak. Ezek valamelyikét tavaly több mint 450 ezer embernek írták fel.