Külön kormányrendelet szabályozza, hogy milyen betegségek esetén illet adókedvezmény, a rendelet szövege ugyanakkor megtévesztő. A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 40. § értelmében „súlyosan fogyatékos magánszemély” veheti igénybe a kedvezményt, ugyanakkor a jogosultak köre kiterjed például a cukorbetegségben , laktóz-intoleranciában, illetve bizonyos anyagcsere-rendellenességben szenvedő személyekre is. Emiatt sokan nem is tudnak róla, hogy betegségük miatt őket is megilleti a kedvezmény, ami a bruttó havi minimálbér 2016-os emelését követően tovább nőtt. Az idei évben a személyi jövedelemadóból levonható személyi kedvezmény összege havonta 5550 forint, évente tehát 66600 forintot kaphatnak az alábbi betegségben szenvedők:
- hallási fogyatékosság
- mentális és viselkedészavarok
- látási fogyatékosság
- mozgásszervi fogyatékosság
- pervazív fejlődési zavarok (például gyermekkori autizmus, illetve Asperger szindróma)
- schizophrenia, schizotypiás és paranoid zavarok
- bizonyos daganatos megbetegedések
- mesterséges testnyílással élő személy
- súlyos szervi károsodással járó immunbetegségben szenvedő (például polyarteritis)
- emésztőrendszer betegségeinek fajtái (például Chron-betegség, felszívódási zavar intolerancia)
- ritka betegségek bizonyos típusai (például Huntington-kór, öröklődő ataxiák)
- bizonyos endokrin és anyagcsere betegségek (például I. típusú diabetes, szövődményekkel járó II. típusú diabetes)
- veleszületett enzimopátiák (anyagcsere megbetegedések)
- hemodialízis vagy peritoneális dialíziskezelésre szoruló végállapotú veseelégtelenségben szenvedő
- krónikus légzési elégtelenségben szenvedő
- veleszületett és szerzett szívbetegségben szenvedő a III-IV. NYHA funkcionális stádiumban
- egyéb fejlődési rendellenességgel születettek (például Down-szindróma, Edwards-szindróma)
A fenti csoportokon belül minden betegség rendelkezik egy-egy BNO kóddal, amely alapján beazonosítható, hogy a kormányrendelet értelmében jogosultak vagyunk-e az adókedvezményre. A teljes listát az alábbi linkre kattintva böngészheti át! Háziorvosunk további tájékoztatással is szolgálhat, a támogatás igénylése előtt ezért tanácsos vele is egyeztetni!
A kedvezmény a súlyos fogyatékosságról szóló orvosi igazolás, illetve a rokkantsági járadékra való jogosultságról szóló határozat alapján igényelhető. Ezt az igazolást szakorvos állítja ki, illetve ha a páciens rendelkezik szakambulancia vagy kórházi osztály szakorvosa által kiállított minősítéssel, úgy a háziorvosa is elkészítheti neki. Amennyiben a jogosultság feltételei korábban is adottak voltak, az adott személy azonban nem vette igénybe a kedvezményt, azt visszamenőlegesen is megteheti: az elmúlt öt évre vonatkozó összeget kaphatja meg.
Gyermek után nem jár
Sajnos a családok nem vehetik fel beteg gyermekük után ezt az összeget. A NAV adószakértője megkeresésünkre úgy tájékoztatott: az adókedvezményt csupán a tartós betegségben szenvedő személy igényelheti meg, a beteg gyermeket nevelő szülők így sajnos nem élhetnek ezzel a lehetőséggel. Mivel a gyermek nem rendelkezik adóköteles jövedelemmel, a szülő nem jogosultak helyette igénybe venni a kedvezményt.