A férfiak kevésbé szeretnek orvoshoz járni, mint a nők, de ha mégis rászánják magukat, férfi orvost választanak, akinek aztán nem mondanak el mindent őszintén a tünetekről, fájdalmakról és kényes pontokról – állapították meg a Rutgers University pszichológusai.
„Arra a kérdésre kerestük a választ, miért halnak meg a férfiak korábban, mint a nők” – mondta Diana Sanchez, a School of Arts and Sciences professzora. „A férfiak várható élettartama 5 évvel kevesebb, mint a nőké, és ezt az eltérést nem lehet fiziológiai különbségekkel magyarázni” – tette hozzá a doktornő.
Mindemellett sokkal szívesebben választanak férfi orvost abban a hiszemben, hogy azok a nőknél sokkal kompetensebbek. Ezek után megdöbbentő az a paradoxon, hogy sokkal kevésébe hajlamosak őszintén beszélni problémáikról a férfi dokiknak. „Ez azért van, mert nem akarnak gyengeséget mutatni egy másik férfi előtt, még egy orvos előtt sem” – mondta Sanchez.
Ebből következik az a kissé ironikus helyzet, hogy sokkal őszintébbek a női orvosok előtt, hiszen érzésük szerint a gyengeség pillanata nem jár státuszveszteséggel.
A tudósok online kérdőívét 250 férfi töltötte ki, ebben a férfiak nőkhöz és férfiassághoz való hozzáállásukról kérdezték. Az eredmények azt mutatták, minél férfiasabbnak tartották magukat, annál szívesebben hanyagolták az orvosokat.
Ez után 250 fiatal egyetemistát kérdeztek majd vizsgáltattak meg férfi és női orvostanhallgatókkal. Mint kiderült, a férfiassági teszten magasan teljesítők sokkal kevésbé voltak őszinték a férfi orvosokkal szemben.
Később nőket is vizsgáltak és megállapították, hogy a magukat erős, független nőknek tartó hölgyek is inkább maguk küzdenek meg a betegségekkel mint hogy orvosi segítséghez folyamodjanak.
Bár ez a magabiztosság és öntudat a férfiakat sokkal komolyabban érinti, mégis fontos megjegyezni, hogy a nők esetében is veszélyt jelenthet az egészségre.
Forrás: Eurek Alert