Zlinszky János szerint azzal a döntéssel, hogy január 1-től nem szállíthatnak házhoz gyógyszert, csak ha gyógyszerész adja át, rengeteg beruházást égetett el a kormány. Ma nem megoldható, hogy a gyógyszerészek maguk vigyék házhoz a megrendelt patikaszert, mert az officinákban van rájuk a legnagyobb szükség, emelte ki a vg.hu -nak adott interjújában. Arról is beszélt, hogy a megrendelések egy része kényelmi szolgáltatás volt, de jelentős számban képviseltették magukat olyan települések is a rendeléseknél, ahol csak csomagküldéssel tudtak hozzájutni a vény nélküli gyógyszerekhez a vásárlók.
A járvány hatása
Ami a gyógyszerek forgalmát illeti, Zlinszky elmondta: az országos gyógyszertári forgalom 62-63 százaléka vényköteles termék, 20-22 százaléka OTC-gyógyszer, vagyis recept nélkül kapható készítmény, a fennmaradó rész pedig egyéb termékekből áll. Elárulta azt is, hogy a koronavírus-járványnak nagyon nagy hatása volt a forgalom összetételére. "A vényköteles termékek közül több mint hétmillió dobozzal kevesebbet váltottak ki a betegek, ez 3,8 százalékos csökkenés" - így a vezérigazgató.
Átlagosan 8 ezer forintos költés
Kérdésre válaszolva a vezérigazgató kitért rá, hogy a patikai vásárlók száma körülbelül 10 százalékkal csökkent 2019 és 2021 között, ami több mint tízmillióval kevesebb gyógyszertári vásárlást jelent. Zlinszky János szerint ennek az egyik fő oka az volt, hogy sokan mások helyett is bevásároltak. Egy-egy vásárlás során a vevők átlagosan nyolcezer forintot költenek, amiből átlagosan 45 százalék tb-támogatás, részletezte.
A gyógyszertári vakcináció előnye
Az oltások patikai beadásának lehetőségéről azt gondolja, hogy ha egy gyógyszertár megfelel a jogszabályi feltételeknek, akkor legyen lehetősége plusz szolgáltatást nyújtani a vakcinák beadásával. "Más európai országokból sok jó példát lehetne hozni, hogy a gyógyszertárak milyen plusz szolgáltatásokkal tudják hatékonyabban támogatni az egészségügyi alapellátást. Fontos lenne megteremteni a megfelelő jogi szabályozást ezen a területen" - magyarázta. Hozzátette: évente 1,5 millió oltást adnak be az orvosok - pl. HIV, influenza ellen -, a COVID-19 elleni oltások esetében pedig már jócskán 12 millió felett járunk. A gyógyszertári vakcináció ennek a tehernek egy részét át tudná venni az egészségügyi ellátórendszertől.