Eltérő vélemények a rákgyógyszerek körül
Dr. Pajkos Gábor, a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság (MKOT) elnöke korábban azt nyilatkozta , hogy a daganatellenes gyógyszerek alkalmazásának novembertől tervezett korlátozása visszalépést jelent az onkológiában. Így reagált a tervezetre, amely értelmében ezentúl több betegségtípusban is csak a legolcsóbban beszerezhető innovatív gyógyszerrel lehetne megkezdeni a rákbetegek kezelését.
Lehet létjogosultsága a változtatásnak
A Magyar Onkológusok Társaságának (MOT) elnöke szerint azonban lehet jogosultsága a daganatellenes gyógyszerek versenyeztetési eljárásának, és ez támogatható, ha azonos indikációjú esetben alkalmazott, nagyon hasonló hatásmechanizmusú és azonos hatékonyságú termékekről van szó.
Mangel László azzal kapcsolatban nyilatkozott az MTI-nek, hogy az úgynevezett tételes elszámolású innovatív gyógyszerek között a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) árversenyt hirdetett meg, amelynek értelmében november 1-jétől egyes betegcsoportokban csak egyetlen innovatív gyógyszer marad mint javasolt terápia.
Mangel László úgy véli, ha ezzel a közbeszerzési eljárással el lehet érni, hogy hosszú távon újabb és újabb daganatellenes gyógyszereket fogadhat be az egészségbiztosító, akkor pozitív hozadéka meghaladja az esetleges szakmai dilemmákat.
A Pécsi Tudományegyetem Onkoterápiás Intézetének igazgatója hozzátette, hogy az onkológiában folyamatosan jelennek meg innovatív készítmények, amelyek jellegüknél fogva nagy értékű gyógyszerek, és bizonyos betegségekben nagyon jó hatásfokkal felhasználhatóak. Hogy az egészségbiztosító újabb és újabb készítményeket tudjon befogadni a támogatásba, és így elérhetővé tegyék a betegek számára, segíthet ez az egészségközgazdasági szemlélet - tette hozzá.
A MOT elnöke szerint a döntés pozitív hatása jóval magasabb lehet, "mint az esetleges félnivaló". Kiemelte, hogy Magyarország nincs rossz helyzetben a közép-európai országok között a daganatellenes szerek elérhetőségében, és ha az indikáció, a gyógyszerhatás-mechanizmus és a hatás is azonos, akkor ez a verseny sem a szakma, sem a betegek számára nem lehet hátrányos.
Az új közbeszerzési eljárással kapcsolatban az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete és a daganatos betegek által alapított Gyógyulj Velünk Egyesület is jelezte aggályait. A Magyar Klinikai Onkológiai Társaság (MKOT) szerint pedig orvosszakmai érvekkel nem védhető az onkológiai terápiák tervezett egységesítése. Erről itt írtunk korábban .