Nehezen indul az EESZT
Ahogy arról korábban a Házipatika.com beszámolt, akadozva indult az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér. Az Emmi szerint ugyan jelentősebb fennakadás nélkül estartolt az elektronikus egészségügy rendszere, a valóságban sok helyen még internet vagy áram sem áll a felhasználók rendelkezésére - írtuk korábbi cikkünkben.
"Ez dráma, így nem lehet gyógyítani" - dühös kérdések és érthető válaszok az e-receptről címmel jelent meg a téma kapcsán a 24.hu cikke, amelyben egy felháborodott orvos segítségével válaszolták meg a kérdéseket, amelyek az új egészségügyi rendszerrel kapcsolatban a leggyakrabban érkeznek a betegektől.
"38 év alatt még soha nem fordult elő velem elő, hogy nem tudtam válaszolni a betegeim kérdéseire. Most ez megtörtént. Hogy hozhatnak ilyen helyzetbe? - kérdezi felháborodva Dr. Lénárd Rita. A belgyógyász-főorvos azért fakadt ki, mert az új egészségügyi rendszer élesedésével sem az orvosok, sem pedig a betegek nem kaptak megfelelő tájékoztatást. "Segíteni szeretnék a betegnek, de nem tudok. Ez dráma. Így nem lehet dolgozni, gyógyítani" - idézik az orvos szavait.
Félenk a betegek az EESZT-től
"A betegek félnek, nem értik az egészet. Rossz döntéseket fognak hozni, minket meg besúgóként fognak kezelni" - sorolja legnagyobb aggályait a tapasztalt orvos, aki szerint a nagy bizalmatlanság miatt, és mert nincsenek meg a kellő információk, a betegek sok releváns adatot tilthatnak majd le a rendszerben, amivel sokat árthatnak maguknak: kockáztatják az egészségüket, a gyógyulásukat, sőt akár az életüket is. A rendszer működését pedig ellehetetlenítik és értelmetlenné teszik.
"Nem a kórházi koszttal van a legnagyobb baj az egészségügyben, hanem a betegek bizalomvesztésével" - véli Dr. Lénárd Rita, aki - mivel semmiféle szórólapot nem tudott adni betegeinek - saját kezébe vette az irányítást, és összeállított egy tájékoztatót, amelyet rendelőjében is osztogat. A vele készült interjút teljes terjedelmében itt érheti el .