A alulreprezentáltak : a Top 100-as listában csupán tíz hely jutott nekik. Mindkét kritikus pont ellenpéldáját képezi Dr. Bender Zsuzsanna, a Szigetvári Kórház Pszichiátriai Rehabilitációs Osztály osztályvezető főorvosa, akit a pszichiátria öt legnagyobb hazai szaktekintélye között jelöltek meg.
Szigetváron még nincs orvoshiány
Nem ez az egyetlen országos elismerése a főorvosnak, akit a közelmúltban az Astellas – az év orvosa szakmai díjat vehetett át rehabilitációs és krónikus ellátás kategóriában. „Nem hiszek benne, hogy az egészségügyi ellátás fenntartásában nap mint nap dolgozók közül ki lehetne emelni azt az öt, vagy akár száz embert, aki többet tesz a sikerért. A szakmánkban megnevezett orvosok ugyanakkor mind jelentős szaktekintélyek” - mondta Bender Zsuzsanna.
A főorvos az egyik alapítója az 1980 óta működő Pszichiátriai Intézetnek, amely nem csak Szigetvár környékén, de országosan is hamar elismerést váltott ki úttörő szellemiségével és innovatív módszereivel. Pszichoszociális módszereket alkalmaznak a betegek állapotának javításáért, de élményeket is adnak nekik: lovagolni, kirándulni viszik őket. „Talán a beteg iránti elköteleződésünk több az átlagosnál. Egyfajta makacsság ragadt ránk az elmúlt évtizedekben, nem mondunk le az emberekről. Minden betegre egyéni terápiás terveket dolgozunk ki, valamint kiemelten figyelünk arra, hogy motiváltabbá tegyük őket. Akarniuk kell a változást ahhoz, hogy képesek is legyenek rá” – mondta el a HáziPatika.com kérdésére a doktornő.
Nagy presztízse miatt a szigetvári intézetet kevésbé sújtja az országosan kritikus mértékhez közelítő pszichiátria egy érdemtelenül alacsony presztízsű ága az egészségügynek, kevés látványos orvosi bravúrral. Ez egy szerény szakma, amely rengeteg embernek segít, de a nyilvánosságtól távolabb” – mondta el Bender Zsuzsanna. Az EU-s pályázatoknak köszönhetően a tárgyi feltételek szinte maradéktalanul megvalósulhatnak, egy-egy szakorvos távozása ugyanakkor még itt is húsba vágó problémát jelenthet.
Nincsenek női vagy férfi szakmák
Ugyan a nemek aránya az egészségügyi szakmában is egyre kiegyenlítettebb (a 2012-ben kinevezett 32 új kórházigazgató negyede nő, ilyen arány néhány évtizede még elképzelhetetlen volt), sajnos itt is gyakran hallani a nők felett húzódó üvegplafonról . A családalapítás miatt kieső évek komoly versenyhátrányba hozzák a gyengébbik nemet, a férfiaknak itt (is) könnyebb magasra jutni, miközben a doktornőre a szülés és gyermeknevelés miatt halmozott teher hárul. A főorvos szerint ugyanakkor a pszichiátria egy előnyös ág a nőknek, szemben például a komolyabb fizikai állóképességet követelő műtétes szakmákkal, amit láthatóan a férfiak dominálnak. Itt több orvosnőt is tart számon a szakma az átlagnál. „Hogy ki milyen életpályát követ, az elsősorban saját magán múlik. Persze a nőknek több okból is nehezebb, de így komolyabb kihívásokkal jár, és a katarzis is több. Számtalan olyan pluszt adhat egy nőnek ez a szakma, amit egy férfi talán nem úgy élhet meg” – hangsúlyozta a doktornő.
Hagyományosan a nők döntései erősebben köthetőek érzelmi alapokhoz, míg a férfiak inkább racionálisabbak, nincsenek azonban kimondottan női és férfi szakmák az egészségügyben a főorvos szerint. „Ugyanúgy vannak kiváló női műtőorvosok, mint férfi gyerekgyógyászok. Az tesz a legjobbat egy szakmának, ha mind a két nem képviselteti benne magát” – emelte ki a doktornő.