A véradók korfája romlik, nehezebb a fiatalabb korosztályt megszólítani, de a vérellátó szolgálat új stratégiájának köszönhetően más üzenetekkel, egyéb csatornákon - például a közösségi oldalakon - próbálják őket elérni és ösztönözni a véradásra - fejtette ki Drexler Donát, az OVSZ főigazgatója.
A véradók száma évről évre csökkent, ami szerencsére nem okozott komolyabb problémát a betegellátásban, ugyanis az új műtéti technológiák vagy az egynapos ellátások megjelenésével csökkent az intézmények vérigénye is. A főigazgató arra hívta fel azonban a figyelmet, hogy az országos vérkészlet szinten tartásához mindenkit meg kell szólítani. Ezért az OVSZ megjelenik a nagyobb fesztiválokon is, illetve a véradással kapcsolatban olyan személyiségeket próbálnak reflektorfénybe állítani, akiknek kellő hívóerejük van a fiatalok számára.
Örvendetesnek tartják, hogy a 18-25 éves korosztályban nőtt a véradók száma. Az emelkedés részben abból adódik, hogy a fiatalok - egyfajta pénzkereseti lehetőségként - vérplazmát is adnak, ennek feltétele az évente egyszeri véradás is. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a véradást nem szeretnék fizetőssé tenni, mert rombolná a társadalmi kohéziót, aminek hosszabb távon káros hatásai lehetnek. Jelenleg évente 400 ezer egység vért vesznek a véradóktól.
Az OVSZ az egészségügyi intézményeknek nyújtott labordiagnosztikai szolgáltatásait alacsonyabb díjtétellel fogja elszámolni, így a járóbeteg- és fekvőbeteg-intézmények terhei csökkennek majd. A kormányrendeletben meghatározott díjtételektől az OVSZ jellemzően olyan labordiagnosztika esetében tér el, amely a véradáshoz, átadáshoz kapcsolódik, valamint a szervtranszplantációhoz elengedhetetlen speciális vizsgálatok elvégzése esetében is ezt teszi. Az OVSZ ezekből származó bevétele hozzávetőleg 1,5 milliárd forint.
Forrás: MTI