Egy több mint 350 millió forintos fejlesztésnek köszönhetően az OMIII négy műtőjébe telepítettek új orvosi műszereket. Az eszközbeszerzések mellett azonban olyan informatikai fejlesztés is megvalósult, amely a világ élvonalába emelte az intézményt.
Új dimenziók nyíltak a hazai gyógyításban
A csaknem egy évig tartó, nagyszabású rekonstrukció során Európa legjobb digitális hálózatának kábelrendszerét építették be a falakba, így lehetővé vált a műtét során keletkezett adatok tárolása, gyors továbbítása és valós idejű megjelenítése is. Így a betegadatok, az MR- és CT-képek, valamint a műtét alatt keletkező képi adatok – például a mikroszkóp vagy az endoszkóp felvételei – már a beavatkozás közben is továbbíthatók a műtőn kívülre. Ez a lehetőség nagyban megkönnyíti az orvosi döntéshozatalt, valamint javítja a betegbiztonságot és a személyzet együttműködését. Sőt, még az oktatásban is új távlatokat nyit. A gondos műtéti tervezés és a minőségi technológia egyébként Erőss Loránd szerint az idegsebészeti területen különösen elengedhetetlen, hiszen a beavatkozásoknál milliméteres pontosságra van szükség.
Az intézmény az új technológiák kifejlesztésében is az élen jár. A strokediagnosztikában például mesterséges intelligenciát használnak, náluk hajtották végre Magyarország első robotasszisztált agyműtétjét, valamint a 3D képi megjelenítésre alkalmas exoscope technológiát is az intézetben alkalmazták először. Az intézmény ezenkívül 28 strokecentrummal is összeköttetésben áll, és ezek közül bárhová is viszik be a beteget, a gyors adattovábbításnak és a mesterséges intelligenciának köszönhetően mindössze néhány perc alatt megszülethet a döntés arról, hogy milyen beavatkozásra van szükség és hol látják el a beteget. A legmodernebb technológiák alkalmazása nemcsak az életminőség javulását eredményezi, de a betegek jelentős százalékánál egyenesen életmentő is – hangsúlyozta Erőss.