A Harvard Egyetem munkatársainak genetikai vizsgálatai szerint érdemes lenne asztmásoknál személyre szabni a kezelést. A New England Journal of Medicine legutóbbi számában az olvasható, hogy az asztma kezelésre való reakciója attól függ, hogy az egyénnél egy általánosan elterjedt genetikai variáns két példánya van-e jelen. A felfedezés hozzájárulhat ahhoz, hogy genetikai vizsgálatokra alapozva növelni lehessen az asztmás betegeknél alkalmazott terápia hatásfokát, méghozzá személyre szabottan.
A tanulmányban résztvevők egyhatodánál találták meg a GLCCI1 nevű gén variációjának két kópiáját. Ezeknél az egyéneknél a szteroid belégzésével történő kezelés csak feleannyira volt képes befolyásolni a légzésfunkciót, mint azoknál, akiknél ez a változat nem volt jelen. A kortikoszteriod spray-k az enyhe esetek kivétel elsővonalas eszköznek számítanak a betegség kezelésében, azonban a szernek - főként gyermekek esetében - komoly mellékhatásai lehetnek. Emiatt az orvosok kezdetben alacsony dózist alkalmaznak, és azon csak a hatás elmaradása miatt emelnek. Sajnos azonban a betegek harmada nem reagál a standard dózisú kezelésre.
A szóban forgó vizsgálat mintegy 1000 egyén bevonásával készült, és több csoportra bontva elemezték ki, hogy a terápiás válasz mennyire függ a genetikai állománytól. Ennek során a kutatók megtalálták a kérdéses gént, mely negatív befolyásoló tényezőnek bizonyult. A tanulmány legnagyobb eredménye az lenne, hogyha a jövőben tesztelni lehetne, hogy ki fog reagálni a kezelésre, és ki nem - ezáltal pedig el lehetne kerülni a felesleges gyógyszerterhelést.
Animáció: HáziPatika.com