A végső stádiumban lévő betegek jogait (az emberi méltósághoz, önrendelkezéshez, a kezeléshez illetve annak visszautasításhoz) a hazai jogrendszer megfelelően biztosítja, de a gyakorlatban ezeknek a jogoknak az érvényesítése nehézségekbe ütközik - hívta fel a figyelmet dr. Réthelyi Miklós miniszter a Nemzeti Erőforrás Minisztérium szerdai sajtótájékoztatóján. Ez alkalommal mutatták be a terminális állapotú betegek ellátásának, fájdalomcsillapításának, vagyis az ún. palliatív gondozásnak a hazai gyakorlatát vizsgáló ad hoc bizottság frissen elkészült jelentését.
A 2011. november végén felkért szakértői bizottságnak prof. dr. Sótonyi Péter akadémikus, az Országos Igazságügyi Orvostani Intézet igazgatója, prof. dr. Kovács József bioetikus, dr. Embey-Isztin Dezső, az Országos Onkológiai Intézet Fájdalomcsillapítási Ambulancia főorvosa, aneszteziológusa és dr. Muszbek Katalin, a Hospice Társaság elnöke voltak a tagjai. A jelentés legfontosabb megállapításai rámutatnak arra, hogy a társadalmi köztudat nem mer a halál kérdésével foglalkozni, így az ilyen helyzetben érvényesíthető jogokról keveset tudnak az érintettek és a hozzátartozóik. Még nagyobb baj, hogy a betegeket ellátó egészségügyi személyzet ismeretei is hiányosak az ilyenkor helyes klinikai gyakorlatról és magatartásformákról egyaránt. Sok a fehér folt a hospice ellátás területén: nagyon hézagos a halál közelébe jutott embertársaink ellátására szakosodott intézményrendszer is.
Dr. Embey-Isztin Dezső a palliatív ellátás kulcselemének a fájdalomcsillapítást tartja, véleménye szerint ennek hazai gyakorlatán mindenképpen javítani kell, megfelelő kapacitású ellátóhelyek kialakításával és a szakszemélyzet képzésével.
Nagy szükség lenne az orvosegyetemeken a palliatív gondozás oktatására – jelenleg sajnos, nincs ilyen szakorvosi képzés Magyarországon, és erősíteni kell a szakápolók felkészítését is erre a feladatra. A jelentés alapján a minisztérium egészségügyért felelős államtitkársága kidolgozza a tervet a végstádiumú betegek intézményes ellátásának a fejlesztésére. A társadalom egészére, a közfelfogásra is kívánnak hatni, hogy minél szélesebb körben megismertessék a halál közeli állapot kezelésének lehetőségeit, az érintettek választási lehetőségeit, jogait – hangzott el.