Budapest, 2007. április 3. (MTI) - A kisgyermekkori (0-7 év) fejlődés megakadása esetén a gyermek behozhatatlan hátrányokat szenvedhet el: a gyermekvédelemben a megelőzés szükségességéről beszélt Herczog Mária szociológus kedden a Magyarország Holnap Oktatás és Gyermekesély Kerekasztalának ülésén Budapesten.
Már a gyermek életének kezdetén meghatározó lehet például a szülők alacsony iskolai végzettsége, vagy rossz anyagi helyzete. A korai állapotfelmérésben a védőnőktől és a gyermekorvosoktól várnak segítséget, hiszen azok a gyermek születésétől kezdve figyelemmel kísérik annak állapotát, s a szülőkkel is partnerszintű viszonyt ápolhatnak - mondta.
"A korai állapotfelmérés a védőnők és gyermekorvosok szerepkörének kibővítésével valósítható meg: az eddigi feladatok mellett felméréseket végeznének és jelentéseket írnának a gyermek fizikai és mentális fejlődéséről, érzelmi állapotáról" - mondta.
Emellett a napközbeni ellátás (bölcsőde, óvoda) bővítését, minőségének javítását, és a szakemberképzés megújítását javasolta, mindezt a szülők bevonásával.
Révész Magdolna szociológus arról beszélt, hogy a gyermekvédelmi törvény létrejöttével a gyermekjóléti alapellátásban részesülők növekedése mellett az állami gondozott gyermekek számának csökkenését várták, ám ez a szám azóta is növekszik.
Hozzátette: bár rengeteg kutatást és felmérést végeznek, az eredmények hamar elfelejtődnek, ahelyett, hogy hasznosítanák azokat. A gyermekjóléti szolgáltatások területén egyenlőtlen a hozzáférés lehetősége: míg a városokban esetleg több bölcsőde vagy óvoda közül választhat a szülő, a kisebb falvakban erre nincs lehetőség.