Gyógyszerallergia

Az orvos gyakran teszi fel betegének a következő kérdések valamelyikét: "Érzékeny-e valamilyen gyógyszerre? Gyógyszerallergiáról tud-e? Kapott-e valaha valamilyen gyógyszertől kiütést?"

Az allergia a szervezet túlérzékenységi reakciója. Ez azt jelenti, hogy testünk saját, normális védekező reakciói hevesebben zajlanak le, és igen kellemetlen, olykor akár életveszélyes állapotot idézhetnek elő.

A gyógyszerek nagyrészt mesterséges vegyületek, amit a szervezet kívülről érkező, testidegen anyagként ismer fel. Az, hogy ugyanarra a vegyületre az egyik beteg szervezete miért reagál allergiás reakcióval, a másiké pedig miért nem, pontosan nem ismert. Allergiás reakció bárkiben, bármilyen gyógyszerrel szemben kialakulhat, elméletileg akkor is, ha korábban semmiféle problémát nem okozott a szer szedése. Általánosságban igaz az, hogy a vegyülettel történt első találkozáskor nem jelentkezik allergiás reakció, csak annak ismételt bevételekor.

A leggyakoribb túlérzékenységi reakciót kiváltó szerek talán az antibiotikumok, közülük is a penicillinszármazékok és egyes fájdalomcsillapítók. Gyakorta láthatunk hasonló jelenséget a bőrön alkalmazott krémek, kenőcsök hatóanyagaival szemben is.

Az allergiás reakciók igen sokfélék. Mégis segíti a felismerésüket, hogy gyógyszer szedéséhez köthetők. Gyakori a bőrviszketés és a bőrön jelentkező csalánkiütés. Előfordulhat bőrbevérzés, és gyakori a vizenyők kialakulása is. A szemhéjödéma ijesztő, de sokkal veszélyesebb a gégevizenyő, ami akár a beteg fulladásához is vezethet. A legfélelmetesebb azonban a keringés összeomlása, a sokkos állapot kialakulása. Ez leginkább vénásan adott injekció esetén fordul elő.

Ha valamilyen orvosság szedése kapcsán allergiás tüneteket észlelünk, a legfontosabb tennivaló, hogy ne vegyünk be többet a gyógyszerből, és forduljunk orvoshoz. A tünetek a legtöbb esetben ezt követően néhány napon belül elmúlnak. Fontos, hogy felírjuk, vagy megjegyezzük az allergiát kiváltó gyógyszer nevét, és ha az orvos valaha is megkérdezi, van-e gyógyszerérzékenységünk, említsük azt meg neki. A szer, vagy hasonló hatóanyagú gyógyszer ismételt szedése ugyanis a korábbinál súlyosabb reakciót válthat ki.

Nem szabad azonban összekeverni az allergiás reakciót a gyógyszerek mellékhatásaival, melyeket szintén meg kell említeni az orvosnak, de nem minden esetben zárják ki a hatóanyag későbbi, ismételt alkalmazását. IX. évf. /4. szám

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra