Gyomorfekély diagnosztizálása szövetmintavétel nélkül

Az orvosok hamarosan úgy diagnosztizálhatják a gyomorfekélyt, hogy szó szerint zöld fénybe borítják a jelenlevő Helicobacter pylori baktériumokat.

A Dél-Dániai Egyetem kutatói a PLOS ONE szakfolyóiratban arról számoltak be, hogy kifejlesztettek egy új, nem invazív diagnosztikai technikát a gyomorfekély diagnosztizálására, kimutatására. A módszer lényege az, hogy a fekélyt okozó baktériumok a bélrendszerben zölden foszforeszkálnak.

A gyomorfekély diagnózisa ma

Jelenleg úgy tudják csak kimutatni a betegekben a gyomorfekélyt , hogy szövetmintát vesznek a páciens gyomrából. A dán kutatók által kifejlesztett új technikával azonban azonnal kimutatható a gyomorfekély, így a betegeket megkímélik a hagyományos vizsgálattal járó hosszú várakozási időtől és idegeskedéstől, ráadásul lehetővé teszi a betegség korai diagnosztizálását is.

"A korai diagnózis nem csak a fekély, hanem a rák kialakulását is megelőzheti" - tette hozzá a tanulmány vezető szerzője, Silvia Fontenete.

A gyomorfekély diagnosztizálása - a Helicobakter megfestése az új irány?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fekélyeket gyakran a Helicobacter pylori baktérium okozza, melynek következtében a gyomorban és a nyombélben alakulhat ki fekély. Az orvosok általában szövetmintát vesznek a gyomorból, és ezt a mintát elemzik. Leheletvizsgálatot is végezhetnek, mely során a beteg leheletében próbálják kimutatni a molekulákat, ez a módszer azonban nem mindig megbízható.

Speciális molekula színezné a kórokozót

A most végzett laboratóriumi kísérletek azt mutatják, hogy hamarosan lehetővé válik az orvosok számára az, hogy speciálisan erre a célra kifejlesztett molekulákat küldjenek le a gyomorba, ahol zöld fénybe boríthatják a H. pylori baktériumokat . A zöld fényt az orvosok a gyomorba bevezetett mikrokamera segítségével nézhetik meg.

Az eredmények eléréséhez a kutatóknak két nagy kihívást kellett leküzdeniük: először olyan speciális molekulákat kellett kifejleszteniük, amelyek képesek kimutatni a H. pylori baktériumokat, és képesek a működésre 37 Celsius fok körüli hőmérsékleten, ami az emberi gyomor hőmérséklete. A másik fontos tényező az volt, hogy a molekula működőképes legyen a gyomor rendkívül savas környezetében.

A kihívásokra a választ az úgynevezett Lakatolt Nukleinsav (LNS) jelentette, az a szintetikus molekula, melyet Silvia Fontenente kutatásvezetője, Jesper Wengel professzor fejlesztett ki. Az LNS-ek mesterséges, RNS-szerű molekulák, amelyek a mikro RNS molekulákhoz kötődnek. Rendkívül stabilak, és alacsonyabb hőmérsékleten, valamint savasabb környezetben is működnek, mint más molekulák.

Gyomorfekélyt vagy más néven ulcusbetegséget akkor állapítanak meg, amikor a gyomor belső nyálkahártyáján parányi seb keletkezik, amely egyre jobban mélyül az itt termelődő, a fehérjék emésztéséhez szükséges savak hatására. A nyálkahártya sérülését, a savakkal szembeni védelem meggyengülését több körülmény kiválthatja. Égő gyomortáji fájdalommal jelentkezik, üres gyomorral, például reggelenként, étkezés előtt erősebb, evés után enyhül. Visszatérő hányinger, fáradtságérzés, indokolatlan fogyás is kísérheti. Olvasson róla bővebben ide kattintva!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.